Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Drzewołaz Niebieski


Drzewołaz Niebieski (Dendrobates tinctorius Azureus)

Czy wiesz, że?

Angielska nazwa Blue Poison dart frog odnosi się do toksyczności skóry Drzewołaza niebieskiego? Jego skóra w naturalnym środowisku wytwarza alkaloidy sterydowe które zaburzają pracę układu krwionośnego drapieżnika pragnącego zjeść drzewołaza. Alkaloidy te pochodzą z insektów jakie drzewołaz spożywa w naturalnym środowisku, więc w warunkach terraryjnych jego skóra pozbawiona jest właściwości toksycznych.

Kolejną ciekawostką może być to, że dorosłe osobniki nie posiadają zębów oraz błony pławnej między 4 palcami.

Skąd pochodzi?

Zamieszkuje on jedynie wycinek lasu Ameryki Południowej.

Jakie cyfry są w życiu Dzrzewołaza niebieskiego?

Długość życia: W naturze 4-6lat, w niewoli nawet do 15lat.  Waga:3g, Wielkość: do 45mm

Jak wygląda Drzewołaz Niebieski?

Jak sama nazwa wskazuje Drzewołaz ten jest koloru niebieskiego, podgardle oraz kończyny są ciemnoniebieskie, natomiast odcień tułowia i głowy jest jaśniejszy.

Jak zachowuje się Drzewołaz Niebieski?

Drzewołazy niebieskie są bardzo aktywne w ciągu dnia. Stosunkowo łatwo wypatrzeć je nawet w dużym terrarium. Są jednym z najbardziej agresywnych gatunków drzewołazów. Co ciekawe to samice drzewołaza rywalizują o względy samca podczas pieśni godowej. Drzewołazy niebieskie wykazują skłonności agresywne i kanibalistyczne zarówno do siebie samych jak i do innych gatunków drzewołazów czy liściołazów.

Czym żywi się Drzewołaz Niebieski?

Różnego rodzaju insektami. Jako jeden z największych drzewołazów w swojej diecie potrafi zjeść mrówki, chrząszcze, muchy, termity, pająki czy gąsienice.

Zagrożenia dla Drzewołaza Niebieskiego.

Drzewołaz ten w 2004 roku został wpisany na czerwoną listę gatunków. Znajduje też swoje miejsce w drugiej konwencji CITES.  Według czerwonej listy jest to gatunek najmniejszego ryzyka, co znaczy, że dalej rozpowszechniony jest dość licznie w naturze, a jego populacja jest stabilna.