Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Ziemiojad brazylijski


Nazwa łacińska: Geophagus brasiliensis

Rodzina: Cichlidae (pielęgnice)

Występowanie: jest rodzimym gatunkiem południowej Brazylii i Urugwaju. Za sprawą człowieka został introdukowany do Stanów Zjednoczonych, Australii, na Tajwan oraz Filipiny.

Środowisko: najczęściej spotykany w przybrzeżnych zlewniach i dolnych odcinkach rzek Niektóre populacje zamieszkują przybrzeżne laguny ze stałym lub tymczasowym połączeniem z oceanem, więc rozwinęły pewien stopień tolerancji na sól. Bytuje w różnych typach wód, zarówno przejrzystych jak i mulistych. Można go spotkać zarówno na podłożu piaszczystym jak i żwirowym.

Rozmiar: samce osiągają długość od 20 - 25 cm długości. Samice znacznie mniejsze od 13 - 15 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

Dieta: dadania wykazały, że jest to zwierzę wszystkożerne, którego naturalną dietę stanowią rośliny, bezkręgowce wodne (szczególnie larwy ochotkowatych, małżoraczki i wioślarki), polują także na narybek innych ryb. Układ gębowy ryby przystosowany jest do pobierania pokarmu z toni jak i przekopywania drobnozarnistego podłoża.

Behawiorystyka: ryba terytorialna i agresywna w okresie tarła. Po za tym czasem może sporadycznie przejawiać zachowania terytorialne względem przedstawicieli swojego gatunku czy większych ryb. W mniejszych zbiornikach najlepiej trzymać w parach. Dobrym towarzystwem dla tych pielęgnic będą inne ziemiojady, akary czy większe gatunki zbrojników, kirysów czy kąsaczy.

Dymofrizm płciowy: dorosłe osobniki różnią się przede wszytskim rozmiarem. Samca wyróżnia także garb tłuszczowy na głowie.

Rozmnażanie: ryby podobnie jak inne ziemiojady wykopują obszerne doły z podłoża. Najczęściej ulokowane wokół płaskich kamieni, kawałów drewna czy nor. Obydwoje rodziców opiekują się ikrą i narybkiem. Ryba bardzo płodna. W warunkach domowych zaleca się trzymanie z gatunkami wspomagającymi kontrolowanie populacji młodych. Należą do nich inne pielęgnice czy sumowate.

Ciekawostka: Gatunek ten jest również znany jako pielęgnica perłowa z szacunku dla mieniących się łusek. Nazwa ta wywodzi się z języka angielskiego (pearl cichlid). Może być jednak myląca gdyż w języku polskim mianem pielęgnicy perłowej określa się rybę Herichthys cyanoguttatus.

Warto również zauważyć, że ryby sprzedawane w Europie jako Gymnogeophagus australis to najczęściej właśnie ziemiojady brazylijskie.

Ziemiojad brazylijski w naszym Egzotarium: ziemiojady brazylijskie możecie zaobserować w Egzotarium w dwóch zbiornikach. Pierwotnym ich domem jest akwarium średniej Amazonki znajdujące się na poziomie -1 obok akwarium z piraniami pacu. Występują także w strefie tropiklanej w basenie czworooków. Ryby te zostały bowiem rozmnożone przez naszych akwarystów oraz introdukowane do innych zbiorników. Obserwując akwaria warto zwrócić uwagę na dużych rozmiarów usypiska z piasku dookoła dekoracji akwarium. To właśnie dzieło jak i "dom" ziemiojadów brazylijskich.