Hypancistrus zebra L046
Rodzina: Loricariidae
Występowanie: jest endemitem rzeki Rio Xingú w Brazylii.
Środowisko: zamieszkuje wody szybko płynące, dobrze natlenione wody, wyścielone piaszczystym podłożem. Ukrywa się pośród gruzowisk skalnych oraz w sczelinach powalonych do wody kłód drewna. Prowadzi nocny tryb życia.
Rozmiar: dorasta maksymalnie do 8 cm długości.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 28 – 30 °C
- pH: 6.0 – 7.5
Dieta: należy do zbrojników mięsożernych, pożywia się przede wszystkim skorupiakami i larwami owadów. Dietę uzupełnia niewielką ilością glonów, szczątków roślinnych i opadłych do wody owoców.
Behawiorystyka: jest gatunkiem o łagodnym i strachliwym usposobieniu. Lubi ukrywać się w ciasnych kryjówkach, na każdą z ryb powinno przypadać conajmniej kilka z nich. Przez swoje łagodne usposobienie i wysokie wymagania co do warunków wodnych poleca się łączenie z dyskowcami, pielęgniczkami, ciepłolubnymi kirysami czy mięsożernymi zbrojnikami. Duże agresywne i terytorialne gatunki mogą stanowić problem dla niewielkiej zebry. Nie zaleca się również towarzystwa nadmiernie żywiołowych ryb mogących stanowić zbyt dużą konkurencję przy pobieraniu pokarmu.
Dymofrizm płciowy: Dojrzałe samce rozwijają odontoty na pierwszym promieniu piersiowym, którego samice nie mają. Patrząc z góry, głowa samca jest również szersza niż głowa samicy.
Ciekawostka: zbrojnik zebra należy do cenionych i poszukiwanych gatunków w akwarystyce. Przez wzgląd na jego ubarwienie cieszy się dużym zainteresowaniem. Brazylijski rząd zakazał jednak odłowu tych ryb przez wzgląd na drastycznie zmniejszającą się populację spowodowaną odłowem.
Wszytskie osobniki hodowlane pochodzą zatem z rynku europejskiego i azjatyckiego. Ryby te w miocie składają jedynie od kilku do kilkunastu jaj. Zarówno osobniki dorosłe jak i ikra są bardzo wrażliwe na jakość wody oraz poziom jej natlenienia.
Zbrojnik zebra w naszym Egzotarium: "zeberki" możecie spotkać w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok akwarium piranii pacu. Aby je dostrzec musicie spędzić dłuższą chwilę gdyż są to ryby dość strachliwe. Najczęściej ukrywają się pośród kamieni i korzeni. Najłatwiej je dostrzec w godzinach karmienia.