Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Żaglowiec wysoki


Nazwa łacińska: Pterophyllum scalare

Rodzina: Cichlidae (pielęgnicowate)

Występowanie: pochodzi z Kolumbii i Wenezueli, gdzie występuje w górnym biegu Rio Negro i dopływach górnego biegu Rio Orinoko, w tym Rio Inírida i Rio Atabapo. Ryby przejawiają różnice w wyglądzie, zależnie od regionu, z którego pochodzą.

Środowisko: rodzimym domem altumów jest środowisko czarnych wód Amazonki. Ryby te najlepiej czują się przy rozproszonym świetle. Ukrywają się w gęstwinie gałęzi, roślinności oraz korzeniach roślin przybrzeżnych. Występują z reguły na obszarach piaszczystych, gdzie dno wyścielone jest obfitą ściółką liściową. Najlepszą kryjówką dla żaglowców stanowią pionowe, strzeliste gałęzie, które stanowią kamuflaż dla czarnych pasów ryb.

Rozmiar: długość do 20 cm, wysokość do ponad 30 cm. Znacznie różnią się rozmiarem i zachowaniem od zwykłych skalarów, wielokrotnie trzymanych w domych akwariach.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 28 - 32°C
  • pH: 4,8 - 6,5

Ryba wrażliwa i wymagająca rygorystycznego trzymania powyższych parametrów w ryzach.

Dieta: podstawą diety żaglowców stanowią bezkręgowce i skorupiaki wodne. Polują też na niewielkie ryby a dietę uzupełniają materią roślinną.

Behawiorystyka: ryby stosunkowo łagodna. Należy do spokojnych pływaczy, majestatycznie przemieszczając się po zbiorniku. Nie zaleca się łączenia z dużymi, ruchliwymi rybami, które mogą stawać się irytujące dla żaglowców. Prowadzi stadny tryb życia. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej dobiera się w pary mogąc przejawić agresję względem przedstawicieli swojego gatunku jak i innych ryb. Wszytskie niewielkie ryby mogące zmieścić się w otworze gębowym z czasem zostaną zjedzone. Najlepszym towarzystwem będą większe kiryski, pielęgniczki, średniej wielkości zbrojniki, ziemiojady, dyskowce czy duże, spokojne kąsaczowate.

Dymofrizm płciowy: płeć trudna do rozpoznania. Samce mogą wyróżniać się słabo widocznym garbem tłuszczowym. W okresie tarła pokładeło samca jest bardziej zaostrzone.

Rozmnażanie: ryby uważane za trudne do rozmnożenia. Po dobraniu się par z grupy młodych para oczyszcza płąską powierzchnię, na której składa ikrę. Sama pielęgnacja ikry jak i odchów młodych często są sekretem hodowców. Ryby te w obecnym czasie są bowiem bardzo porządane na rynku.

Ciekawostka: żaglowca wysokiego zwanego potocznie altumem nie należy mylić z powszechnie hodowanym skalarem żaglowcem (Pterophyllum scalare). Ryby te różnią się nie tylko wyglądem lecz także wymaganiami co do warunków wodnych, rozmiaru akwarium jak i jego aranżacji. W naturze poza altumami występują także kilka innych gatunków "skalarów". Pośród nich występuje także wiele podgatunków różniących się ubarwieniem. Ryby te nie mają zbyt wiele wspólnego z popularnymi barwnymi skalarami, które trzymamy w domowych akwariach.

Żaglowiec wysoki w naszym Egzotarium: altumy możecie spotkać w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok zbiornika z piraniami pacu. Nasze żaglowce pochodzą w większości z odłowu z obszaru Rio Orinoko. Pozostała ich część to pokolenie F1 (czyli ich rodzicami były dzikie ryby). Zostały one rozmnożone przez naszą akwarystkę. Bez wątpienia to jedne z ulubionych ryb akwarystów w Egzotarium będąc jednymi z wielu podopiecznych trzymanych przez nich w sporych rozmiarów, domowych akwariach.