Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Słonecznica


Słonecznica (Leucaspius delineatus )

Występowanie:

Słonecznica preferuje małe zbiorniki wodne, wolno płynące rzeki i zlewiska.  Lubi trzymać się blisko tafli wody, wśród gęstej roślinności przybrzeżnej. Często spotykana w stawach, jeziorach stepowych i małych zbiornikach wodnych niezwiązanych z rzekami.Europa i Azja: od Dolnego Renu i północnych Niemiec na wschód do południowego basenu Morza Bałtyckiego; Dorzecze Czarnego Se na południe do drenażu Rioni, północna i zachodnia część basenu Morza Kaspijskiego (południe do drenażu Kura); Morze Egejskie (od Maritsa do Nestos). Południowe granice zasięgu są zasadniczo wyznaczone przez Pireneje i pas Alpide.Nieobecna we Włoszech, w basenie Adriatyku, Wielkiej Brytanii i Skandynawii (z wyjątkiem południowej Szwecji).

Charakterystyka:

Długość przeciętnie 6–9 cm, samice (maksymalnej długości do 12 cm) są nieco większe od samców. Ciało wrzecionowate, bocznie nieco spłaszczone;łuski duże, srebrzyście lśniące, łatwo odpadające (44 do 48 wzdłuż ciała). Górnie ustawiony, mały otwór gębowy; spiczaste zakończenie żuchwy wchodzi w płytkie zagłębienie szczęki. Niepełna linia zaznaczona jest jedynie na 7–12 łuskach. Krawędź brzucha pomiędzy płetwami brzusznymi i, a płetwą odbytową w formie kila. Zęby gardłowe jedno- lub dwurzędowe, 5–4. Grzbiet od koloru brązowawego do oliwkowego. Boki intensywnie srebrzyste z niebieskawym połyskiem, brzuch białawy. Wzdłuż ciała biegnie długa, niebieska smuga, szczególnie wyraźna na trzonie ogonowym. Płetwy ciemnoszare, czasem z czerwonawym odcieniem.

Odżywianie:

Młode osobniki żywią się głównie planktonowymi glonami, starsze zjadają plankton zwierzęcy, rośliny i owady trafiające z powietrza do wody.

Rozmnażanie:

Tarło odbywa się od IV do VI. U samców występuje w tym czasie wysypka tarłowa, u samic pojawiają się w okolicy odbytu 3 okrągłe wypukłości. Za pomocą krótkiego pokładełka samica przykleja składaną ikrę (o średnicy 1 mm), kolistymi lub spiralnymi rzędami, do łodyg roślin. Do czasu wyklucia się larw (po 9–12 dniach) samiec opiekuje się złożoną ikrą. Narybek jest bardzo aktywny i tworzy ławice pod powierzchnią wody. Słonecznice uzyskują dojrzałość płciową pod koniec pierwszego roku życia.