Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rozpiór


Nazwa łacińska: Abramis ballerus choć bywa klasyfikowany jako Ballerus ballerus.

Rodzina: Cyprinidae (karpiowate)

Występowanie: Zasięg geograficzny gatunku obejmuje zlewisko Morza Północnego i Bałtyckiego od Renu po Newę, południowe obszary Szwecji i Finlandii oraz północne zlewisko Morza Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego od Dunaju po rzekę Ural. Nie występuje w wodach ciepłych Europy krajów takich jak Hiszpania, Portugalia, Grecja czy Włochy.

Środowisko: wody dużych rzek i jezior, głównie w dolnym odcinku oraz przy ujściach. Bytuje zatem w wodach wolno płynących i stojących. Także wody lekko słonawe - jak np. Zalew Szczeciński czy Morze Azowski. Bytuje w toni wodnej jak i strefie przydennej.

Przeciętny rozmiar: do 30-35 cm, zależny od warunków środowiskowych i klimatycznych.

Długość życia: 10-18 lat.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: maksymalnie do 20°C. Temperatury powyżej tej granicy mogą być zabójcze dla ryby.

Dieta: ryba bentosowa, odżywia się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, planktonem. Dietę uzupełnia w newielkim stopniu materią roślinną.

Behawiorystyka: gatunek o łagodnym usposobieniu, prowadzi stadny tryb życia. Należy do gatunków stosunkowo aktywnych.

Dymofrizm płciowy: dymorfizm płciowy u rozpióra zaobserwowano w kliku cechach plastycznych. Samce mają dłuższe płetwy parzyste i szersze ciało. Samice dłuższą głowę, a także wyższe ciało i dłuższą odległość zagrzbietową.

Ciekawostka: rozpiór wielokrotnie bywa mylony z leszczem przez swoje złudne podobieństwo. Ciało leszcza jest jednak krótsze i bardziej zaokrąglone niż pociągłe u rozpióra. Różnice występują także w ilości łusek. Leszcz ma większe łuski i jest ich mniej, ponieważ u leszcza w okolicy bocznej możecie zauważyć około 59 łusek, a u rozpióra 77.

Rozpiór znany jest także jako siniec.

Ochrona: gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny wynosi 25 cm, a okres ochronny między 15 marca a 30 maja.

Rozmnażanie: tarło w naturze odbywa się grupowo od kwietnia do maja. Dojrzałość płciową ryby osiągają w czwartym lub piątym roku życia. Ryby płyną na tarło w górę rzeki na krótkich odcinkach w dużych grupach. Ikra jest składana na roślinach podwodnych. Samica składa od 4000 do 25000 sztuk kleistej ikry.

Rozpiór w naszym Egzotarium: rozpióra możecie spotkać w ostatnim akwarium ryb polskich na poziomie -1, pomiędzy zbiornikiem z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. Rozpoznacie je po wzmożonej aktywności. Młodsze osobniki wyróżniają się ciemniejszym ubarwieniem.

 

Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?

1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać

2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.

3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!

4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.

5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.

6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.

 

Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?

Obowiązkowo edukacja!

1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.

2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.