Różanka pospolita
Nazwa łacińska: Rhodeus sericeus
Rodzina: Cyprynidae (karpiowate)
Występowanie: różanka jest gatunkiem pospolitym w wodach Polski i rozpowszechniona w całym kraju za wyjątkiem południowych górskich cieków wodnych. Występuje w Europie zachodniej aż po tereny Azji mniejszej.
Środowisko: Ryby te preferują zbiorniki stojące lub wolno płynące w tym starorzecza silenie porośnięte roślinnością zanurzoną i nadwodną. Ze względu na specyficzne wymagania, co do rozrodu, obecność różanek uzależniona jest od występowania małży z rodziny Unionida. Są jednak gatunkiem odpornym na zmienne warunki otoczenia jak i niską ilość tlenu w wodzie
Przeciętny rozmiar: od 8 - 10 cm długości.
Długość życia: maksymalnie do 5 lat.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: nie wyższa niż 23°C. Najbardziej optymalna oscyluje wokół 18 - 20°C.
Dieta: różanka odżywia się fitoplanktonem. Zjada również larwy owadów i skąposzczetów.
Behawiorystyka: jest rybą płochliwą. Występuje w niewielkich grupach, czując się bezpiecznie wokół roślinności oraz zanurzonych w wodzie gałęzi czy podobnych struktur.
Ciekawostka: rozmnażanie ryb uzależnione jest od występowania w zbiorniku małży z rodziny Unionida. Ryby składają klejącą ikrę, wykorzystując okazję gdy małża otwiera się. Ikra zamknięta wewnątrz pancerza małży sprawia, że jest bezpiecznie chroniona przed drapieżnikami.
Ochrona: różanka od 2014 roku jest w Polsce objęta ochroną. Oprócz tego umieszczona została w Polskiej czerwonej księdze.
Mała liczebność różanki jest bezpośrednio spowodowane dużą ilością karpi, które są wybitnymi smakoszami szczeżui, a co za tym idzie niszczą narybek różanki, który się w nich znajduje.
Różanka pospolita w naszym Egzotarium: różankę możecie spotkać w ostatnim akwarium z rybami krajowymi na poziomie -1, obok zbornika z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. Są to zdecydowanie jedne z najmniejszych ryb w zbiorniku. Rozpoznacie je po lekko różowym zabarwieniu ciała. Poprzez zapewnie w zbiorniku małży ryby przy korzystnych okolicznościach mogą być skore do przystąpienia do tarła. Jeśli będziecie mieli dostatecznie dużo szczęścia może uda Wam się to zaobserwować.
Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?
1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać
2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.
3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!
4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.
Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?
Obowiązkowo edukacja!
1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.
2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.