Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Hypostomus plecostomus


Rodzina: Loricariidae (zbrojnikowate)

Występowanie: rodzimym domem tego zbrojnika jest Kolumbia i Wenezuela. Został jednak introdukowany niemalże na cały kontynent Ameryki Południowej, Amerykę Środkową i Północną. Można go również spotkać w ciepłych wodach Europy w Hiszpanii czy Francji. Introdukowany również do licznych wód Azji i Australii.

Środowisko: zdolny przystosować się do niemalże każdego rodzaju wód, począwszy od stojących zbiorników po szybko płynące strumienie. Najczęściej przebywa w okolicach powalonych do wody konarów drzew lub w zaciemnionych norach. Prowadzi nocny tryb życia. Jest rybą odporną i nie wymagającą względem jakości wody.

Rozmiar: rozmiar zależny od rozmiarów zbiornika wodnego oraz ilości dostępnego pokarmu. Dorasta maksymalnie do 80 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 18 - 28°C
  • pH: 6.0 - 8.0

Dieta: podstawę diety zbrojników stanowią pokarmy roślinne. Pożywiają się roślinnością wodną, niektórymi rodzajami glonów, opadłymi do wody owocami. Zjadają jednak również bezkręgowce oraz chętnie żerują na padlinie. Ważnym elementem diety zbrojników jest celuloza, którą pozyskują ze ścierania drewna. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ryb. 

Behawiorystyka: trzymany w małych zbiornikach może przejawiać zachowania terytorialne. Jest jednak rybą o łagodnym usposobieniu, która nie wyraża zainteresowania innymi gatunakmi. Przez swoją wytrzymałość jest polecany do trzymania z dużymi agresywnymi pielęgnicami.

Dymofrizm płciowy: niemalże nie zauważalny. Dorosłe samce mogą się wyróżniać szczecinowatymi kolcami na płetwach bocznych. Samice jednak mogą również je posiadać.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w warunkach "domowych". W naturze migruje by następnie odbyć tarło w wykopywanych, głębokich norach w okolicach brzegów.

Ciekawostka: ryba ta wielokrotnie może być spotkana w sklepach pod mianem "glonojad". Niestety ryby te są w stanie wyrządzić duże szkody w nazych akwariach. Jedynie młode osobniki są skutecznymi glonożercami nielicznych gatunków glonów. Dorosłe osobniki osiągające niebotyczne jak na warunki domowe rozmiary niszczą roślinność oraz aranżację. Ryby te wytwarzają olbrzymie ilości odchodów przyczyniając się do pogorszenia jakości wody w zbiorniku.

Ryby te stanowią poważny problem dla populacji manatów na Florydzie. Stada "pancernych zbrojników" liczące dziesiątki osobników wyścielają dna tamtejszych rzek. Ryby te za pomocą swoich otworów gębowych przysysają się do skór manatów niszcząc ich delikatną skórę.

Nie bez powodu pleckostomus bywa nazywany "pancerną rybą". Zagrzebując się w mule jest w stanie przetrwać dłuotrwałą suszę.

Pleckostomus w naszym Egzotarium: ten gatunek zbrojnika możecie spotkać w ostatnim akwarium na poziomie -1 dedykowanym pielęgnicom. Ryby te występują również w basenie na wybiegu kajmanów okularowych na strefie tropikalnej. Dostrzeżecie je bez problemu gdy będą zawieszone za pomocą swoich otworów gębowych na szybach, gałęziach czy dekoracjach zbiorników. W Egzotarium posiadamy dwie formy barwne tych ryb - naturalną (czarną) oraz albinotyczną.