Płaszczka plamista
Nazwa łacińska: Potamotrygon motoro
Rodzina: Potamotrygonidae
Występowanie: gatunek ten ma bardzo szeroki zasięg występowania, obejmujący części Kolumbii, Peru, Boliwii, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentyny. Został odnotowany w głównym dorzeczu Amazonki i licznych mniejszych rzekach, w tym Rio Orinoco, Rio Uruguay, Rio Paraná i Rio Paraguay.
Środowisko: zamieszkuje niemalże wszytskie biotopy Amazonki. Preferuje jednak nasłonecznione, piaszczyste płycizny. Wielokrotnie lubi zakopywać się w piaszczystym podłożu okrytym ściółką liściową. Przemieszcza się również na obszary zalanych lasów w ciągu corocznej pory deszczowej, a później można go znaleźć w jeziorach lądowych i stawach utworzonych przez cofające się wody powodziowe.
Rozmiar: zależny od miejsca występowania. Dorastają jednak do przedziału od 36 - 90 cm długości w poprzek dysku. Samce mniejsze od samic.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 24 - 36°C
- pH: 6.0 - 7.5
Dieta: płaszczka jest drapieżnikiem polującym przed wszytskim na ryby, skorupiaki i bezkręgowce. Należą do ryb o dużym metabolizmie, dlatego też wymagaja intensywnego karmienia.
Behawiorystyka: z racji diety oraz osiąganych rozmiarów nie zaleca się łączenia z mniejszych rozmiarów rybami. W stosunku do dużo większych ryb jest jednak spokojna i nie wyraża zainteresowania innymi gatunkami. Najlepszym towarzystwem są duże wolno pływające ryby takie jak ziemiojady, arowany, cichle, spokojne sumokształtne.
Dymofrizm płciowy: samce mają parę wyrostków płciowych, po jednym na każdej płetwie brzusznej. Służą one do zapłodnienia samicy podczas kopulacji i są wyraźnie widoczne, wyglądają jak palczaste przedłużenia rozciągające się do tyłu od wewnętrznej strony płetwy. U młodych samców są one znacznie mniejsze, ale nadal można je zobaczyć, jeśli przyjrzysz się uważnie.
Rozmnażanie: płaszczki plamiste są rybami żyworodnymi. Samce znane są ze swojej natarczywości względem samic, dlatego zaleca się hodowlę tych ryb w haremach. W miocie może być od 1 - 8 młodych ryb.
Ciekawostka: płaszczki są zwierzętami jadowitymi. Pod ogonem posiadają kolec jadowy, którym bronią się w razie zagrożenia, potrafiąc wyginać go w łuk jak skorpion. Ryby te stanowią szczególne zagrożenie, gdyż zagrzebane w podłożu stają się niemalże niewidoczne. Nieuważnie stając na płaszczu ryby możemy zostać ugodzeni kolcem w akcie obrony.
Płaszczki, podobnie jak rekiny należą do rodziny ryb chrzęstnoszkieletowych. Cały ich szkielet zbudowany jest z chrząstek zamiast kości. Podobnych do tych, które mamy w uszach czy nosie.
Płaszczka plamista w naszym Egzotarium: płaszczki możecie spotkać w naszym największym akwarium na poziomie -1. Musicie dobrze wpatrzeć się w piaszczyste dno, gdyż mogą być akurat zakopane w podłożu. Największą z płaszczek noszącą imię Amanda możecie obserwować dzięki współpracy naszego ogrodu zoologicznego z Palmiarnią w Poznaniu. Dodatkowo w naszym Egzotarium przyszły na świat młode płaszczki, które również możecie zobaczyć na poziomie -1. Są to zwierzęta bardzo ciekawskie, niemalże cały czas śledzące poczynania nurków czyszczących akwarium.