Piskorz amurski
Nazwa łacińska: Misgurnus fossilis
Rodzina: Cobitidae (kozowate)
Występowanie: jest gatunkiem występującym powszechnie lecz nie licznie. Można go spotkać od północnej części Alp do północno-zachodniej Rosji. Występuje również w północnej części dorzecza Morza Czarnego od Dunaju do rzeki Kuban oraz w Morzu Kaspijskim w dorzeczach Wołgi i Uralu. Ryba nie występuje w wodach Półwyspu Pirenejskiego, Anglii, Półwyspu Skandynawskiego, ani rzekach zlewni Morza Śródziemnego i akwenów przyległych. Brak go na Półwyspie Krymskim.
Środowisko: zamieszkuje wody stojące i wolno płynące, a także płytkie, drobne muliste zbiorniki, starorzecza, kanały czy rowy melioracyjne. Chętnie wybiera również niewielkie cieki o piaszczystych dnach. Piskorz preferuje siedliska mało dostępne dla innych ryb, prowadzi raczej skryty tryb życia. Żyje w strefie przydennej ukrywając się pośród kamieni i opadłego drewna. Kiedy czuje zagrożenie, zagrzebuje się w mule. Prowadzi nocny tryb życia.
Przeciętny rozmiar: maksymalnie do 25 cm długości.
Długość życia: maksymalnie do 10 lat.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: nie wyższa niż 20°C.
Dieta: odżywia się przede wszystkim detrytusem, materią i szczątkami roślinnymi oraz bezkręgowcami wodnymi.
Behawiorystyka: jest rybą o łagodnym usposobieniu, prowadzi jednak skryty tryb życia. Unika kontaktu z innymi rybami. Jego aktywność wzmaga się podczas burzy gdyż ryba reaguje na zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Ciekawostka: Czy wiedzieliście, że ryby też potrafią wydawać dźwięki? Jedną z takich ryb jest właśnie piskorz. Ten wyjęty z wody potrafi wydać z siebie donośny pisk. Wyrzuca on bowiem z płuc powietrze pod dużym ciśnieniem powodujące charakterystyczny gwizd. Jest to zabieg obronny mający na celu odstraszenie drapieżnika.
Wychodowano formę albinotyczną tych ryb.
Ochrona: od drugiej połowy XX wieku nastąpiło gwałtowne zmniejszanie się populacji piskorza. Przyczynę upatruje się w obniżaniu się poziomu wód gruntowych na całej Nizinie Środkowoeuropejskiej, co z kolei spowodowane jest intensyfikacją rolnictwa, osuszaniem terenów podmokłych pod uprawy bądź zabudowę i regulacją rzek. Znajduje się również na wielu krajowych Czerwonych Listach Gatunków Zagrożonych. W Polsce na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 26.IX.2001 roku piskorzy został objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Piskorz amurski w naszym Egzotarium: możecie go spotkać w ostatnim akwarium z rybami krajowymi na poziomie -1, obok zbornika z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. Są to ryby bardzo skryte więc wypatrzenie ich będzie ne lada wyzwaniem. Najczęściej ukrywają się pośród kamieni oraz dekoracji akwarium. Jeśli akurat macie szczęście gdy na zewnątrz panuje burza piskorze zdecydowanie będą bardziej aktywne, reagując na zmienne ciśnienie.
Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?
1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać.
2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.
3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!
4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.
Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?
Obowiązkowo edukacja!
1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.
2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.