Pacu czarnopłetwy
Nazwa łacińska: Colossoma macropomum
Rodzina: Characidae (kąsaczowate)
Występowanie: powszechnie występuje na obszarze większości Amazońskich wód na terenie krajów - Kolumbia, Wenezuela, Peru, Boliwia i Brazylia. Przez działalność człowieka introdukowany także na obszar Ameryki Północnej, wschodnich Indii, Australii oraz Taiwanu. Odnotowano także przypadki odłowu tych ryb w krajach europejskich.
Środowisko: zamieszkuje główne koryta rzek i równiny zalewowe, przenosząc się do zalanych lasów w porze deszczowej. Preferuje płytkie, wolno płynące obszary z roślinnością zwisającą lub pływającą. Jest gatunkiem odpornym na zmienne warunki środowiskowe. Jest w stanie szybko dostosować się do niekorzystnych warunków fizykochemicznych.
Rozmiar: maksymalnie do 100 cm długości.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 22 – 28 °C
- pH: 5.5 – 7.5
Dieta: gatunek wszystkożerny i niewybredny. Podstawę diety stanowią jednak opadłe do wody owoce, roślinność wodna, nasiona i orzechy. Polują jednak także na ryby, płazy i mniejsze gady. Są bardzo łapczywe i żarłoczne, zjadając wszystko co uznają za jadalne.
W warunkach akwarystycznych do karmienia tych ryb stosuje się różnorodne warzywa i owoce takie jak melon, arbuz, winogron, borówki, truskawki, banan, cukinia, ogórek, dynia czy groszek. Chętnie zjadają także szprota, stynkę, siekane filety rybne czy chude piersi z kurczaka.
W naszym Egzotarium każdego dnia o godzinie 10:00 zapraszamy na pokazowe karmienie piranii pacu. Możecie zobaczyć na żywo jak żerują roślinożerne piranie!
Behawiorystyka: pacu należy do ryb niezwykle żywiołowych i aktywnych co może stanowić problem dla wielu innych gatunków ryb. Poprzez osiągane rozmiary, behawiorystykę czy agresję nie nadaje się do trzymania w domowych akwariach. W ogrodach zoologicznych ryby łączone są z dużo większymi gatunkami takimi jak arapaima, arowana, cichla czy duże sumokształtne. Towarzystwo powinno być dobierane z rozwagą, najlepiej sprawdzą się duże agresywne i terytorialne gatunki.Towarzystwo akwarium musi być na tle szybkie by być w stanie zrównać się z szaleńczymi pacu w czasie karmienia. Ryby mogą mieć skłonność do podgryzania innych gatunków ryb. Mniejsze ryby zostaną zjedzone.
Dymofrizm płciowy: dorosłe samice są bardziej "krągłe" w porównaniu do samców.
Ciekawostka: uzębienie pacu wygląda niemalże identycznie jak szczęka człowieka. Umożliwia ono rozgniatanie twardych skorup orzechów.
Odnotowano przypadki odłowu pacu na terenie Polski. W zbiornikach ciepłych, znajdujących się blisko elektrownii ryby te są w stanie przetrwać. Stanowią jednak duże zagrożenie dla rodzimej fauny i flory degradując nasz rodzimy ekosystem. W polskich wodach nie ma bowiem gatunku mogącego konkurować z dorosłymi pacu.
Ryby trafiają tam poprzez nieodpowiedzialność akwarystów. Wielokrotnie rybę taką można dostać w sklepie zoologicznym w bardzo nieskiej cenie. Nieświadomi pasjonaci prędko zostają rozczarowani gdy malutka rybka w bardzo szybkim czasie ogołaca ich domowe akwarium z reszty obsady oraz roślinności. Chcąc dać jej "lepszy dom" akwaryści wypuszczają takie zwierzęta do dzikich zbiorników wodnych gdzie sieją istne spustoszenie.
Dlatego akwarysto, myśl co kupujesz! Najpierw czytaj zamiast pytać handlarzy w sklepach zoologicznych!
Pacu czarnopłetwy w naszym Egzotarium: zbiornik z piraniami pacu znajdziecie na poziomie -1 w sekcji akwariów. Jest to drugie największe akwarium w obiekcie. Z daleka zdołacie wypatrzeć będące w ciągłym ruchu ryby. Dlatego ujęcie ich w kadrze aparatu należy do nielada wyczynu. Są to ryby szczególnie lubiane przez najmłodszych odkrywców świata przyrody.