Cichla monoculus
Nazwa łacińska: Cichla monoculus
Gatunek ryby nie posiada oficjalnie ustanowionej polskiej nazwy. Bywa potocznie określana mianem "bassa pawiego".
Rodzina: Cichlidae (pielęgnice)
Występowanie: występuje w Kolumbii, Gujanie Francuzkiej, Peru i Brazylii.
Środowisko: występuje w każdym rodzaju środowiska w Amazonii. Jako większy drapieżnik zasiedla najczęściej otwartą toń wodną.
Rozmiar: dorasta do 80 cm długości.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 25 – 28 °C
- pH: 6.5 – 7.5
Dieta: obligatoryjny drapieżnik odżywiający się rybami, skorupiakami oraz owadami.
Behawiorystyka: cichla należy do agresywnych pielęgnic. Z racji swojej drapieżności zdecydowana większość mniejszych ryb zostanie zjedzona. Ryby będą również agresywne i terytorialne względem gatunków zbliżonych im rozmiarem, w tym przedstawicieli swojego gatunku. Dobrym towarzystwem będą duże gatunki ryb, które zostaną zrespektowane przez cichlę. Można tutaj wyróżnić arapaimy, arowany, płaszczki, duże sumokształtne, zbrojniki czy piranie pacu.
Dobrym towarzystwem dla tych pielęgnic mogą stać się także bardzo małych rozmiarów ryby takie jak gupiki endlera czy bystrzyki Amandy. Dla dorosłej pielęgnicy nie będą one stanowiły atrakcyjnego pokarmu. Atakowanie takiej ryby nie jest dla ryby opłacalne energetycznie gdyż więcej wysiłku musi włożyć w wykonanie ataku niż jest w stanie pozyskać ze zdobytego pokarmu. Ryby również zdolne są myśleć w sposób ekonomiczny.
Dymofrizm płciowy: samce rosną nieco większe od samic, będąc przy tym bardziej masywne. U samców z wiekiem uwidacznia się również garb tłuszczowy.
Ciekawostka: przez swoją agresję oraz siłę ryby te są uważane również za "ryby sportowe". Stanowią spore wyzwanie dla potencjanych wędkarzy.
Cichla monoculus w naszym Egzotarium: cichle stanowią największy gatunek pielęgnicy w naszym ogrodzie zoologicznym. Spotkać je możecie w akwarium dużych drapieżników Amazonki na poziomie -1. W naszej kolekcji znajdują się dwa samce tego gatunku, możecie zatem dostrzeć niejednokrotne utarczki między nimi. Akwarium jest jednak na tyle duże, że są w stanie podzielić swoje terytoria. Jeśli akurat nie będzie dookoła zbyt wielu odwiedzających to przechodząc szybkim krokiem przy akwarium może się zdarzyć, że cichla będzie podążała za Wami wzdłuż szyby myśląc, że próbujecie wtargnąć na jej terytorium.