Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pielęgniczka boliwijska


Nazwa łacińska: Microgeophagus altispinosus

Rodzina: Cichlidae (pielęgnicowate)

Etymologia:

Mikrogeophagus -  z greckiego "mikrós" oznaczającego "mały", oraz nazwa grupy, do której należy "Geophagus" czyli "ziemiojad".

altispinosus - z łacińskiego "altus" oznaczający "wysoki" oraz  "spinosus" oznaczający "ciernisty".

Występowanie: jest endemitem rio Madeira, na obszarze Boliwii i Brazylii.

Środowisko: bytuje w strefie przybrzeżnej gdzie dno jest piaszczyste bądź muliste. Zamieszkuje obszary dookoła gęstej roślinności oraz fragmentów zanurzonego do wody drewna.

Rozmiar: dorasta maksymalnie do 8 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 24 – 28 °C
  • pH: 6.0 – 7.5

Dieta: jako ziemiojad należy do bentofagów. Pobiera zatem kęsy substratu a następnie przesiewa z niego przez skrzela podłoże zjadając to co uzna za jadalne. Pożywia się detrytusem, larwami owadów, skorupiakami, resztkami owowców.

Behawiorystyka: należą do ryb o łagodnym usposobieniu. Z powodzeniem można trzymać grupę ryb. Nawet w okresie tarła nie będą przejawiały intensywnej agresji. Nie zaleca się łaczenia z dużymi, agresywnymi gatunkami mogącymi zdominować łagodne pielęgniczki. Najlepszym towarzystwem będą niewielkie kąsaczowate, mniejsze zbrojniki i kiryski lecz także mniejsze akary czy żaglowce.

Dymofrizm płciowy: dorosłe samce rosną większe od samic a ich płetwy grzbietowe są bardziej intensywnie ubarwione.

Ciekawostka: pielęgniczka boliwijska bywa potocznie nazywana "dużą ramirezą". Jest to odwołanie do znacznie bardziej popularnej pielęgniczki ramireza (Microgeophagus ramirezi). Mimo, iż osiąga więszy rozmiar pielęgniczka boliwijska jest zdecydowanie mniej wymagająca czyniąc ją znacznie łatwiejszą pod względem spełnienia jej wymagań.

Grupa "microgeophagus" obejmuje jedynie dwa powyżej opisane gatunki.

Pielęgniczka boliwijska w naszym Egzotarium: możecie je znaleźć w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok akwarium z piraniami pacu. Aby je odnaleźć musicie szukać w strefie przydennej akwarium. Najczęściej będą przemierzały akwarium parami, starając się stronić od innych współmieszkańców akwarium. Jeśli będziecie mieli na tyle szczęścia może uda Wam się zaobserwować tarło pielęgniczek.