Paletka dyskowiec
Nazwa łacińska: Symphysodon discus
Rodzina: Cichlidae (pielęgnice)
Występowanie: gatunek dość powszechnie bytuje w korycie głównym Amazonki. Występuje zatem na terenie Kolumbii, Peru oraz Brazylii. Populacje introdukowano także do krajów sąsiednich - Gujana oraz Surinam.
Środowisko: występuje w wodach wolno płynących i stojących. Zasiedla leśne zalewiska i stawy, unikając głównego nurtu rzeki. Żyje w licznych ławicach ukrywając się pośród przybżenych gałęziach i konarach drzew. Bytuje w czarnych wodach Amazonki, unikając obszarów mocno nasłonecznionych. Woda w tych regionach przybiera kolor brunatny, będąc zabarwione przez opadłe do wody liście, nasiona roślin, łupiny orzechów oraz drewno. Wymagania dzikich dyskowców znacznie różnią się od form hodowlanych.
Rozmiar: rozmiar dyskowców jest kwestią zależną od wielu czynników. Dzikie dyskowce dorastają do około 15 cm długości. Formy hodowlane mogą być znacznie większe i masywniejsze. Wpływają na to min. warunki wodne czy dieta oraz intensywność karmienia.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 26 – 30 °C
- pH: 5.0 – 6.5
Wymagania co do warunków wodnych znacząco różnią się pomiędzy rybami dzikimi a hodowlanymi.
Dieta: w naturalnym srodowisku pożywiają się larwami owadów, bezkręgowcami, planktonem, opadłymi do wody owocami. Ryby mają dużą przemianę materii, potrzebując przyswajać duże ilości pokarmu.
Behawiorystyka: ryby stosunkowo łagodne. Mogą przejawiać zachowania terytorialne w okresie tarła kiedy bronią swoich młodych. Są jednak gatunkiem dość delikatnym, trzeba zatem uważać dobierając towarzystwo do akwarium. Należy także wziąć pod uwagę specyficzne wymagania co do diety oraz warunków wodnych. Dobrym towarzystwem mogą być na przykład ciepłolubne kiryski.
Dymofrizm płciowy: trudny do rozróżnienia. W czasie składania ikry można rozróżnić po pokładełku. U samicy jest bardziej szerokie i tępo zakończone, u samca pokładełko jest zakończone stożkowato. Krąży wiele teorii odnośnie dymorfizmu dyskowców, nie są one jednak wiarygodne gdyż wielokrotnie dyskowce różnią się od siebie masą ciała czy budową. Przykładem może być występowanie garba tłuszczowego, który może występować zarówno u samic jak i samców zależnie od odmiany.
Ciekawostka: paletki podobnie jak inne pielęgnice opiekują się ikrą oraz narybkiem. Młode są karmione następie śluzem z powierzchni ciała rodziców. Jeśli jednak młode przebywają zbyt długo z rodzicami mogą wygryzać im dziury.
Paletki dyskowce w naszym Egzotarium: te osobliwe ryby możemy spotkać w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok zbiornika z piraniami pacu. Bez problemu możecie zobaczyć je pośród rozgałęzionych konarów drewna. W Egzotarium posiadamy paletki w 3 odmianach barwnych - Red Rose, Green Map oraz Red Turkus. To jedne z ulubionych ryb naszych akwarystów, są one regularnie przez nas rozmnażane.