Kleń
Nazwa łacińska: Squalius cephalus
Rodzina: Cyprinidae (karpiowate)
Występowanie: obszar występowania klenia obejmuje prawie całą Europę a także Azję Mniejszą i Zakaukazie.
Środowisko: w Polsce klenie żyją wyłącznie w rzekach i jeziorach przepływowych. Występują niemal we wszystkich odcinkach rzek. Spotkać go możemy w zbiornikach wodnych o średnim nurcie. Mała zawartość tlenu w wodzie nie stanowi dla niego problemu. Żyje w niewielkich stadach. Chętnie przebywają w miejscach rzek, gdzie dno jest piaszczyste, żwirowate lub mulisto-piaszczyste. Można jest spotkać kilka metrów powyżej przelewów wodnych i jazów piętrzących wodę oraz wszędzie tam, gdzie wartki nurt tworzy tzw. wsteczne prądy a także w pobliżu gałęzi, pali i innych wodnych przeszkód.
Rozmiar: dorastają maksymalnie do 60 cm długości, przeciętnie jednak do 40 cm długości. Maksymalnie osiągają wagę do 4kg.
Dieta: Jest rybą wszystkożerną. Oprócz drobnej fauny wodnej i ryb chętnie zjada żaby, chrząszcze, algi, glony lecz także opadłe do wody dojrzałe owoce. Jest rybą stosunkowo żarłoczną i agresywnie żerującą.
Behawiorystyka: gatunek ryby o łagodnym usoposobieniu, prowadzi jednak stadny tryb życia. W dużych akwariach, liczących minimalnie kilka tysięcy litrów nie zaleca się łączenia z mniejszymi gatunkami, które mogą zostać pożarte. Aktywnie żerujące ryby mogą stać się konkurencją dla mniejszych, bardziej łagodnych mogą stać się przeszkodą.
Dymofrizm płciowy: dymorfizm płciowy przedstawia się w różnicach w wielkości ciała. Samice są większe od samców.
Ciekawostka: klenie mogą różnić się budową ciała, zależnie od środowiska w jakim występują. Ryby występujące w brnących potokach są bardzie podłużne i pociągłe, te żyjące w niższych partiach są bardziej krępe. Różnice tą można zaobserować w naszym Egzotarium gdyż posiadamy ryby pochodzące z dwóch źródeł.
Kleń w naszym Egzotarium: klenie możecie zaobserwować w akwarium polskich ryb drapieżnych i ryb wolnego żeru na poziomie -1. W akwarium stanowią najbardziej liczną grupę ryb. Najczęściej przebywają stadnie w zbitej ławicy w lewej częsci akwarium.
Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?
1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać
2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.
3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!
4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.
5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.
6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.
Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?
Obowiązkowo edukacja!
1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.
2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.
