Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Kirysek szmaragdowy


Nazwa łacińska: Corydoras splendens

Etymologia:

  • Corydoras - od starogreckiego "korus", oznaczającego „hełm” i "dora", oznaczającego „skóra zwierzęcia”, w nawiązaniu do rzędów kostnych płytek na bokach członków rodzaju.
  • splendens - od łacińskiego splendens, oznaczającego błyszczący bądź lśniący.

Rodzina: Callichthyidae

Występowanie: gatunek ten jest bardziej rozpowszechnionych niż inne gatunki z rodzaju, został odnotowany w większości dorzeczach Amazonki w Brazylii, Peru, Ekwadorze i Kolumbii.

Środowisko: preferuje wody wolno płynące, starorzecza i jeziora przybżeżna. Zamieszkuje obszary piaszczyste pokryte ściółką liściową. Wielokrotnie bytuje w zacienieniu gałęzi i obalonych do wody pni drzewa. Podobnie jak inne sumokształtne preferuje rozporoszone światło.

Rozmiar: maksymalnie do 10 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 20 – 28 °C
  • pH: 5.0 – 8.0

Dieta: gatunek owadożerny - przegrzebuje podłoże w poszukiwaniu larw owadów. Zjadają także opadłe do wody owoce.

Behawiorystyka: podobnie jak inne kirysy należy do ryb łagodnych i spokojnych. Powinien być trzymany w stadach minimum po 10 osobników. Dobrze czuje się również w towarzystwie innych kirysków. Kirysy szmaragdowe należą jednak do większych kirysowatych, które mogą być skłonne do bardziej intensywnego przekopywania podłoża. Dobrym towarzystwem dla tego gatunku będą średnie pielęgnice o łagodnym usposobieniu, kąsaczowate czy zbrojniki.

Dymofrizm płciowy: Dorosłe samice są wyraźnie bardziej okrągłe, mają większą budowę ciała i są nieco większe od samców.

Ciekawostka: gatunek ten bywa określany także pod mianem "brochis".

Kirysek szmaragdowy w naszym Egzotarium: kiryska szmaragdowego możecie spotkać w paludarium na poziomie -1 w sekcji akwariów. Rozpoznacie go bez problemu gdyż będzie wyróżniał się rozmiarem na tle innych kirysków. Z reguły będzie przebywał w strefie przydennej zbiornika bądź będzie buszował przy przedniej szybie.