Kirysek sterbai
Nazwa łacińska: Corydoras sterbai
Rodzina: Callichthyidae
Występowanie: rodzimym domem tych ryb jest Boliwia i Brazylia - bytuje w rzece Rio Guaporé.
Środowisko: zamieszkuje wolno płynące wody, cieki wodne i leśne zalewiska. Występuje na obszarach piaszczystych, często bogatych w gęstą roślinność wodną i zwieszającą się do wody.
Rozmiar: dorasta do 6,5 cm długości.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 24 – 28 °C
- pH: 6.0 – 7.6
Dieta: gatunek owadożerny - przegrzebuje podłoże w poszukiwaniu larw owadów. Zjadają także opadłe do wody owoce.
Behawiorystyka: podobnie jak inne kirysy należy do ryb łagodnych i spokojnych. Powinien być trzymany w stadach minimum po 10 osobników. Może być jednak bardziej nieśmiały w porównaniu do innych kirysków. Przez swoją tolerancję na wyższe temperatury jest gatunkiem polecanym do łączenia z ciepłolubnymi dyskowcami czy żaglowcami. Dobrym towarzystwem będą także zbrojniki, pielęgniczki, kąsaczowate, akary czy małe i średnie ziemiojady.
Dymofrizm płciowy: Dorosłe samice są wyraźnie bardziej okrągłe, mają większą budowę ciała i są nieco większe od samców.
Ciekawostka: jednym z cech charakterystycznych kirysowatych są zakończone ostrymi kolcami płetwy boczne. W momencie poczucia zagrożenia ryby nastraszają płetwy. Gdy zostaną połknięte przez drapieżnika mogą zakotwić mu się w gardle, zmuszając przy tym do wyksztuszenia ryby. Ryby te mogą z łatością zaplątać się w siatkę bądź boleśnie ukłuć właściciela.
Kirysek sterbai w naszym Egzotarium: kiryska sterbai możecie spotkać w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok akwarium z piraniami pacu. Te niewielkie rybki będą bytowały w zacisznych obszarach strefy przydennej.