Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Karp koi


Nazwa łacińska: Cyprinus rubrofuscus

Rodzina: Cyprinidae (karpiowate)

Występowanie: formy barwne nie występują w środowisku naturalnym. Zdolny jest jednak zaadaptować się do wolno płynących ekosystemów wodnych. Można je spotkać w głębokich wodach Europy i Azji. Rodzimym domem tej odmiany jest jednak Japonia.

Środowisko: ryba najczęściej trzymana jest w dekoracyjnych basenach hodowlanych, obszernych oczkach wodnych bądź stawach. Z racji swoich gabarytów wymaga dużo przestrzeni do pływania w otwartej toni. Przez wzgląd na masę oraz destruktywność względem roślin najczęściej nie stosuje się jakiejkolwiek aranżacji. Istotnym aspektem jest jednak aby zbiornik wodny nie był nastawiony na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych.

Rozmiar: dorastają do przedziału od 50 - 90 cm długości. Rozmiar jest zależny od stosowanej diety, linii genetycznej, jakości wody oraz rozmiarów samego zbiornika.

Warunki fizykochemiczne:

Dieta: przewagę diety stanowią pokarmy roślinne. Podobnie jak jego kuzyn żeruje na roślinności wodnej, glonach, skorupiakach, ślimakach czy larwach owadów. W hodowlach stosuje się jednak znacznie częściej pełnowartościowe pokarmy suche w formie granulatów, które wpomagają intensywny wzrost ryb.

Behawiorystyka: gatunek niezwykle łagodny. Nie przejawia zainteresowania innymi gatunkami ryb. Może jednak zjadać ich ikrę. Gatunek ryby stadnej, trzymany samotniczo może stać się osowiały.

Dymofrizm płciowy: Samiec ma kształt torpedy, przypomina naszego sazana (podłużny, szczupły, wąski), samica jest bardziej obła. Samica ma większe płetwy piersiowe w proporcji do swego ciała bardziej zaokrąglone. Samiec ma je delikatniejsze i bardziej zaostrzone.

Rozmnażanie: tarło odbywa się co roku w okolicach maja-czerwca, kiedy temperatura wody wzrasta powyżej 18 stopni Celsjusza. Do kopulacji dochodzi w płytkiej, silnie zarośniętej wodzie, gdzie samica składa ikrę (nawet kilkaset tysięcy jaj na raz), przyklejając ją do roślin. W hodowlach są również stymulowane genetycznie.

Ciekawostka: istnieje wiele odmian barwnych karpia koi. Ich nazewnictwo pochodzi od japońskich kolorów. Użycie w nazwie słowa „hi” oznacza czerwony, „shiro” – biały, „sumi” – czarny, „ki” – żólty, „ai” – niebieski, „yamabuki” – jasnożółty, „gin” – srebrny metaliczny kolor, „kin” – złoty metaliczny kolor.

Jest także uznawana za rybę kolekcjonerską, podobież jak arowana azjatycka. Najdrożej sprzedano karpia koi w cenie  203 milionów jenów, czyli 1,8 miliona dolarów, czyli ok. 7,1 miliona złotych. Był to karp koi z odmiany kohaku, o białym ciele z dużymi czerwonymi łatami.

Karpie koi w naszym Egzotarium: karpie koi to pierwsi mieszkańcy Egzotarium, którzy przywitają Was przy wejściu przy figurze Zosi. Są one bardzo towarzyskie, chętnie witając każdego kto podejdzie do zbiornika. Każdego dnia o godzinie 11:00 odbywa się karmienie pokazowe naszych karpii. Możecie wówczas osobiście zobaczyć jak ucztują nasze ryby oraz porozmawiać z akwarystą na temat podopiecznych Egzotarium. Dodatkowo w każdą środę i niedzielę macie możliwość obserwacji jak pocieszne koi zajadają gotowanego brokuła umocowanego na bambusowej tyczce!