Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Jaź


Nazwa łacińska: Leuciscus idus

Rodzina: karpiowatych (Cyprynidae)

Występowanie: Największa populacja jazia w Europie to obszar od północnej części Alp, aż do Renu. Jazie można łowić także w niektórych częściach Azji. Jest rybą powszechnie i licznie występującą.

Środowisko: Występuje w wodach płynących, rzadziej stojących, oraz w słonawych wodach przy ujściach rzek. Za młodu żyje stadnie, dorosłe ryby prowdzą samotniczy tryb życia, bytując w toni wodnej. W słoneczne dni wypływa do stref przypowierzchniowych.

Przeciętny rozmiar: Rekord Polski jazia to ryba o długości 82 cm i wadze 5,10 kg. Zwykle jednak nie osiągają nawet połowy tej długości.

Długość życia: jest rybą długowieczną, żyjąc do około 10 - 15 lat.

Dieta:  Żywi się owadami, mięczakami, skorupiakami a czasem także małymi rybami.

Dymofrizm płciowy: w okresie tarła samice grubsze w partiach brzusznych. Samce osiągają szybciej dojrzałość płciową.

Ciekawostka: ryba występuje także w złotej odmianie barwnej. Bywa wówczas nazywana "złotą orfą" zyskując popularnoś dzięki przydomowym oczkom wodnym i stawikom.

Ochrona: przyjmuje się, iż wymiar ochronny jazia wynosi do 25 cm. Nie jest to jednak wartość ściśle ustalona a zależna od opiekuna danego łowiska lub danego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Rozmnażanie: tarło w naturze odbywa się grupowo wczesną wiosną już przy temperaturze wody wynoszącej 5°C. Samce mają wówczas uwydatnione kolory i wysypkę tarłową. Samica składa kilkadziesiąt tysięcy jaj. Kleista ikra przykleja się do podłoża, żwiru czy kamieni. Wylęg następuje po kilkunastu dniach. Po kolejnych 4 dobach narybek już żeruje. Ryby rosną dosyć szybko i już po roku mogą przekraczać 10 cm.

Jaź w naszym Egzotarium: jazia możecie spotkać w pierwszym akwarium na poziomie -1, od którego rozpoczynacie zwiedzanie naszej ekspozycji. Na tle innych reofilnych ryb wyróżnia się rozmiarem i lekkim zabarwieniem płetw. Jeśli macie na tyle szczęscia może uda Wam się dostrzec bardzo porywcze tarło tych ryb.

Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?

1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać.

2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.

3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!

4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.

5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.

6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.

Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?

Obowiązkowo edukacja!

1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.

2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.