Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dyskowiec


Dyskowiec (Symphysodon discus)

Występowanie:

Zamieszkuje miejsca o spokojnym nurcie rzeki, jej zatoczki i rozlewiska dorzecza rzeki Amazonki (Rio Manacapuru,Rio Abacaxis,Rio Tapajós,Rio Trombetas,Rio Urubu, Xingu, Rio Negro (od miasta Manaus do ujścia rzekiRio Branco)). Żyje w tzw. „czarnej wodzie” o widoczności sięgającej 250 cm w głąb, w miejscach bogatych w roślinność, w sąsiedztwie zanurzonych korzeni drzew, gdzie w razie potrzeby znajduje dobre schronienie. Żyje w grupach liczących kilka do kilkadziesiąt sztuk, często występuje z gatunkiem skalar.

Charakterystyka:

Ciało bocznie silnie spłaszczone i wysokie, swym wyglądem przypominające dysk (stąd nazwa). Podstawowym kolorem jest brązowy, brunatno-czerwony. Na jego tle widnieją jasnoniebieskie linie. Przez całe ciało pionowo przebiega 9 pasów w kolorze czarno-brązowym. Pas pierwszy jest ciemniejszy i biegnie od karku do płetwy brzusznej przechodząc przez oko. Kolejne 3 pasy (2,3 4) są mniej widoczne. Następny, piąty w kolejności pas jest najszerszy i najbardziej widoczny, biegnie pionowo od płetwy grzbietowej aż do płetwy odbytowej. Kolejne trzy pasy (6,7,8) są słabiej widoczne(na wzór 2,3,i 4). Ostatni z pasów – 9 jest dobrze widoczny (tak jak pierwszy i piąty) i przebiega przez podstawę płetwy ogonowej. Ciemną obwódkę posiadają płetwy grzbietowa i odbytowa. Płetwa grzbietowa posiada 8-10 promieni twardych i 29-34 promieni miękkich. Płetwa odbytowa ma 7-9 promieni twardych i 26-32 promieni miękkich. Kolor płetw brzusznych jest czerwony z podłużnymi plamami w kolorze niebieskim. Wokół źrenicy oka występuje kolor złocisty, środek oka jest czerwony. Dyskowce osiągają długość 18–20 cm.

Odżywianie:

Pokarm dla dyskowców musi składać się z urozmaiconego pokarmu. W przypadku pokarmu żywego wymagana jest jego czystość. Z tego też powodu należy brać pod uwagę skąd on pochodzi. Nie karmić na noc.

Rozmnażanie:

Dyskowce same dobierają się w pary. Do rozrodu wymagany jest zbiornik, w którym woda będzie miała właściwości zbliżone do tych jakie panują w naturze. Woda bardzo miękka(3–4°N), kwaśna(pH ok. 6), temperatura wyższa od tej w akwarium o 2-3 stopnie (29–30 °C).Ikra w ilości 150-200 ziaren (niekiedy do 300 sztuk), składana jest na dużym liściu, kamieniu lub na specjalnej płytce czy też doniczce. Z braku odpowiedniego miejsca ryby mogą złożyć ikrę bezpośrednio na szybie akwarium. Opiekę nad złożoną ikrą przejmują na zmianę rodzice wachlując płetwami piersiowymi w celu natlenienia ikry.Wylęg narybku następuje po ok. 2–3 dniach. W tym czasie para rodziców „pomaga” larwom wydostać się z osłonek i przenosi je w inne wcześniej przygotowane miejsce, gdzie nadal się nimi opiekują.
Gdy młode zaczną pływać przebywają w najbliższym otoczeniu obojga rodziców odżywiając się specjalną wydzieliną występującą na skórze wytwarzaną przez rodziców. Taki okres karmienia narybku trwa ok. miesiąca. Po tygodniu od rozpoczęcia żerowania na rodzicach trzeba  rozpocząć dokarmianie młodych larwami solowca. Po miesiącu młode należy oddzielić od rodziców.