Duch amazoński
Nazwa łacińska: Apteronatus albifrons
Rodzina: Apteronotidae (strętwokształtne)
Występowanie: jego rodzimym domem jest Paragwaj a dokładnie rzeka Parana. Obecnie bytuje na terenie Brazylii.
Środowisko: bytuje w czarnych wodach Amazonki. Preferuje wody wolno płynące, starorzecza i zalewiska leśne. Większość czasu spędza ukryty w ciasnych szczelinach w powalonych kłodach drewna czy pośród kamieni. Prowadzi nocny tryb życia więc w czasie dnia bywa mniej aktywny. Przebywa na obszarach piaszczystych, gdzie dno wyścielone jest ściółą liściową.
Rozmiar: dorasta do 40 cm długości.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 25 – 30 °C
- pH: 6.0 – 7.0
Jest gatunkiem wrażliwym na zmienne warunki fizykochemiczne gdyż ryba pozbawiona jest łusek, będących naturalną "barierą". Jest także bardziej podatny na obrażenia mechniczne oraz działanie pasożytów, chorób czy zakażeń. Co za tym idzie ryba jest wrażliwa na działanie leków.
Dieta: duszek brazylijski w naturalnym środowisku jest drapieżnikiem. Podstawę jego diety stanowią mniejsze ryby, skorupiaki czy larwy owadów. Żeruje nocą. Ryby są prkatycznie ślepe, rozpoznają otoczenie jak i potencjalne ofiary dzięki falom elektrycznym. Są blisko spokrewnione ze strętwą, zwaną węgorzem elektrycznym.
Behawiorystyka: duchy należą do dość specyficznych ryb, gdyż ich zachowanie jest zmienne oraz niezwykle zależne od środowiska. W niekorzystnych warunkach będzie rybą strachliwą, wychodząc jedynie w czasie karmienia. Jeżeli w zbiorniku zostaną odtworzone warunki adekwatne względem naturalnych warunków ryby staną się znacznie bardziej śmiałe i aktywne. Należy do gatunków terytorialnych. W "domowych" akwariach zaleca się trzymanie tylko jednej sztuki. Może stać się agresywny względem innych ryb przydennych broniąc ulubionej kryjówki. W zbiorniku powinno przypadać zatem conajmniej kilka kryjówek przypadających na jedną rybę. Najlepiej czuje się w ciasnych i wąskich szczelinach. Trzymany z dużymi terytorialnymi gatunkami może jednak zostać zdominowany. Mniejsze ryby takie jak kąsaczowate czy żyworódki zostaną z czasem zjedzone. Nie zaleca się także łączenia z bardzo delikatnymi rybami takimi jak żaglowce czy dyskowce. Aktywna nocą, dużo większa ryba może je gwałtownie ploszyć. Godnym polecenia towarzystwem mogą być średniej wielkości ziemiojady, kirysy, zbrojniki czy średnie sumokształtne.
Dymofrizm płciowy: trudny do rozróżnienia, widoczny u dorosłych osobników. Głowy samców mogą przypominać kształtem głowę konia.
Ciekawostka: jako nieliczne ryby potrafią sprawnie pływać tyłem. Jako ryby praktycznie ślepe poruszają się za pomocą wytwarzanego pola elektrycznego. Poprzez swoją nietypową budowę ciała układ wydalniczy duchów usytuowany jest na podgardlu ryb.
Duch amazoński w naszym Egzotarium: duchy możecie znaleźć w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok akwarium z piraniami pacu. Aby wypatrzeć duchy konieczym będzie spędzenie przed akwarium dłuższej chwili. Jako ryby prowadzące nocny tryb życia większość dnia ukrywają się pośród usypiska z kamieni lub pośród korzeni. Stają się najbardziej aktywne w czasie karmienia, jeśli będziecie mieli szczęście może uda Wam się zaobserować ich akrobacje. Ich przysmakiem w naszym Egzotarium są bez wątpienia małże. Pomimo, iż to gatunek dość strachliwy to bez wątpienia warto poświęcić im chwilę gdyż to bez wątpienia jedne z naciekawszych gatunków ryb jakie posiadamy.