Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Ciernik


Nazwa łacińska: Gasterosteus aculeatus

Rodzina: Gasterosteidae (ciernikowate)

Występowanie: zasięg geograficzny występowania ciernika jest dość obszerny. Bytuje w zimnych wodach Europy Środkowej a także w licznych wodach słonawych - basen Morza Bałtyckiego, obszary przybżeżne krajów Skandynawskich, Ameryki Północnej. Można go także spotkać u wybrzeży Grenlandii.

Środowisko: preferuje wody wolno płynące gdzie prąd jest znikomy. W wodach morskich występuje przy brzegach i na płyciznach. W Polsce występuje w zakolach rzek. Ma znikome wymagania co do jakości wody.

Przeciętny rozmiar: od 5 - 10 cm długości.

Długość życia: od 3 - 6 lat w zależności od lokalizacji.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: nie wyższa niż 22°C. Najbardziej optymalna oscyluje wokół 17 - 18°C.

Dieta:  ryba w głównej mierze owadożerna. W skład diety ciernika wchodzą przede wszystkim widłonogi, skąposzczety i wioślarki. Nie gardzą ikrą innych gatunków ryb.

Behawiorystyka: należą do ryb spokojnych, raczej preferujących ukrywać się w roślinności brzegowej. Dorosłe osobniki mogą przejawiać zachowania terytorialne względem przedstawicieli własnego gatunku.

Dymofrizm płciowy: samiec większy od samicy (bardziej masywny). Przybiera także bardziej intensywne ubarwienie, któe nasila się w okresie tarła.

Ciekawostka: ryba zawdzięcza nazwę charakterystycznym cierniom na grzbiecie. Pełnią one funkcję ochronną. W momencie gdy drapieżnik próbuje połknąc ciernika, ten nastrasza swoje ciernie kotwiąc się w gardle drapieżnika, zmuszając go przy tym do wyksztuszenia ryby.

Ochrona: Brak okresu i wymiaru ochronnego.

Rozmnażanie: cierniki trą się od końca marca do początku sierpnia. Niektóre populacje żyjące w morzu wyruszają na tarło pod prąd rzek i potoków. W zagłębieniu na dnie lub nisko między roślinami samiec, buduje gniazdo ze szczątków roślinnych sklejonych wydzieliną z nerek i wabi do niego wszystkie znajdujące się w okolicy samice. Ikra złożona przez samicę do gniazda jest natychmiast zapładniana przez samca. Samiec zwykle przegania samice i sam broni zapłodnionej ikry i narybku, dopóki ten nie wchłonie woreczka żółtkowego i nie rozpocznie samodzielnego życia.

Ciernik w naszym Egzotarium: ciernika możecie spotkać w ostatnim akwarium z rybami krajowymi na poziomie -1, obok zbornika z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. Są to zdecydowanie najmniejsze ryby w tym akwarium. Aby je wypatrzeć musicie szukać pośród gałęzi przy tafli wody. To zdecydowanie ich ulubiona kryjówka. Jeśli przyjrzycie się dokładnie na pewno uda Wam się zobaczyć słynne ciernie, z których słynie ryba.

Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?

1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać

2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.

3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!

4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.

5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.

6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.

Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?

Obowiązkowo edukacja!

1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.

2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.