Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Certa


Nazwa łacińska: Vimba vimba

Rodzina: karpiowatych (Cyprynidae)

Występowanie: występuje w rejonach Morza Północnego i Bałtyckiego. Znajdziemy ją również w okolicach Morza Kaspijskiego i Czarnego. Znanymi jeziorami, gdzie populacja tego gatunku jest naprawdę duża, są jeziora Pejpus, znane jest jako największe jezioro w Europie. Żyje również w Skandynawii, szczególnie w południowych wodach zarówno Finlandii jak i Szwecji.

Środowisko: Certa preferuje wody dość wolno płynące jak i przybrzeżne odcinki wód morskich. W wieku około 3 lat płynie do brnących wód, na przykład górskich potoków aby odbyć tarło.

Przeciętny rozmiar: maksymalnie do 35 cm długości.

Długość życia: do około 10 - 15 lat.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: nie wyższa niż 22°C. Najbardziej optymalna oscyluje wokół 17 - 18°C.

Dieta:  Żywi się zooplanktonem, larwami ochotkowatych, małżoraczkami, gąbkami, ślimakami, małżami, racicznicami, ikrą oraz glonami.

Behawiorystyka: prowadzi stadny tryb życia, przebywając samotniczo może stawać się płochliwa.

Dymofrizm płciowy: w okresie tarła samce mają wysypkę tarłową a samice są grubsze w partiach brzusznych.

Ciekawostka: samica w okresie tarła może skłądać nawet do 100 000 ziaren ikry.

Ochrona: okres ochronny od 1 września do 30 listopada

Rozmnażanie: we wrześniu podejmują wędrówkę w górę rzek celem odbycia tarła, które ma charakter grupowy i odbywa się od maja do lipca w płytkiej wodzie. Ryby trą się przez okres około dwóch miesięcy w odstępach co kilka, kilkanaście dni. Samica składa do 100 tysięcy sztuk ikry na twardym podłożu - wśród żwiru lub kamieni. 

Certa w naszym Egzotarium: certę możecie spotkać w ostatnim akwarium z rybami krajowymi na poziomie -1, obok zbornika z polskimi drapieżnikami a terrarium z traszkami. To największe ryby zamieszkujące ten zbiornik. Z pewnością aktywnie będą pływały przy przedniej szybie przemierzając kolejne długości akwarium w te i z powrotem. Wielokrotnie ryba ta bywa mylona ze świnką lecz odróżnia ją od niej ciemniejsze ubarwienie i brak zaokrąglonego pyszczka.

Jak mogę chronić rodzime gatunki ryb?

1. Ogranicz konsumpcję. Kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać

2. Jeśli jesz ryby wybieraj te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Masz wówczas pewność, że pochodzą ze zrównoważonego źródła, dobrze zarządzanych i legalnych łowisk.

3. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych. Bądź odpowiedzialnym akwarystom!

4. Zastanów się, czy Twoja obecność i sposób podróżowania nie szkodzą otaczającej Cię przyrodzie.

5. Rezygnuj z plastiku na rzecz produktów wielokrotnego użytku.

6. Bądź odpowiedzialnym wędkarzem! Odławiając rodzime gatunki ryb drapieżnych zaburzasz naturalny ekosystem! Rodzime drapieżniki takie jak sandacz, okoń czy szczupak eliminują ryby słabe, chore pełniąc naturalną funkcję naturalnych lekarzy dzikich wód.

Jak Egzotarium dba o ochronę rodzimych gatunków ryb?

Obowiązkowo edukacja!

1. Regularnie prowadzimy warsztaty dla szkół czy grup zorganizowanych. Możecie zdobyć na nich informacje na temat gatunków inwazyjnych a także ochrony naszych rodzimych gatunków oraz ich ekosystemu.

2. Podczas oprowadzania wycieczek z przewodnikami stawiamy nacisk na edukację najmłodszych pokoleń o konieczności dbałości o środowisko naturalne.