Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Bystrzyk kolumbijski


Nazwa łacińska: Hyphessobrycon columbianus

Rodzina: Characidae (kąsaczowate)

Występowanie: występuje w północnej Kolumbii, na pograniczu z Panamą.

Środowisko: zamieszkuje środowisko wód przejrzystych i czarnych Amazonki. Bytuje na obszarach gęsto zarośniętych roślinnością wodną oraz na obszarach z licznymi zatopionymi gałęziami. Łączy się w ławice z innymi kąsaczowatymi.

Rozmiar: dorasta maksymalnie do 8 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 20 – 28 °C
  • pH: 5.0 – 7.5

Dieta: podstawę diety stanowią larwy owadów i zooplankton. W żołądkach dzikich osobników odnotowano także resztki opadłych do wody owoców. Należą do ryb łapczywych i skorych do przekarmienia. Trzeba zatem uważać z ilościami podawanego pokarmu.

Behawiorystyka: gatunek łagodnego i spokojnego kąsacza. Podobnie jak inne gatunki z tej rodziny jest rybą ławicową, dlatego powinniśmy trzymać je w grupach po minimum 20 osobników. Trzymane w małych ilościach staną się osowiałe i mogą popadać w choroby. Chętnie łączą się w grupy z innymi podobnych rozmiarów rybami. Najlepszym towarzystwem są zatem inne kąsacze, kirysy, zbrojniki, ziemiojady czy dyskowce. Przez swój rozmiar wielokrotnie polecane jest do większych gatunków pielęgnic.

Dymofrizm płciowy: dojrzałe płciowo samce są zauważalnie intensywniej ubarwione, szczuplejsze, nieco mniejsze i mają bardziej wydłużoną płetwę grzbietową niż samice.

Ciekawostka: gatunek ten jest również znany w handlu pod nazwą "tetra czerwonopłetwa" i przez kilka lat przed jego opisem był błędnie identyfikowany jako Hyphessobrycon ecuadorensis.

Bystrzyk kolumbijski w naszym Egzotarium: możecie spotkać w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1, obok akwarium piranii pacu. Aby je dostrzec musicie unieść wzrok ku tafli wody. Najpewniej będą one pływały w ławicy wraz z błyszczykami. Odróżnicie je po charakterystycznym niebieskim kolorze.