Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Błyszczyk brylantowy


Nazwa łacińska: Moenkhausia pitteri

Rodzina: Characidae (kąsaczowate)

Występowanie: jest endemitem jeziora Valencia w Wenezueli.

Środowisko: jezioro Valencia usytuowane jest pomiędzy dwoma górami, będąc przy tym drugim największym jeziorem Wenezuelii. W obecnym czasie jakość wody jest tam na stosunkowo na niskim poziomie ze względu na liczne zanieczyszczenia oraz degradację środowiska przez człowieka. Przez niestabilny ekosystem występują tam liczne zakwity alg. Wedle naukowych badań populacja ryb w tym zbiorniku spadła o 60% od roku 2000. 

Same błyszczyki zamieszkują obszary przybżeżne, porośnięte roślinnością.

Rozmiar: maksymalnie do 6 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 24 – 28 °C
  • pH: 5.5 – 7.0

Dieta: odżywia się głównie larwami owadów.

Behawiorystyka: gatunek o łagodnym usposobieniu. Jest to ryba ławicowa więc najkorzystniej czuje się i prezentuje w grupach liczących minimum 20 osobników. Dorosłe osobniki staną się znacznie bardziej stateczne niż młode, zawisając w toni wodnej pośród roślinności bądź gęstwiny gałęzi. Najlepszym towarzystwem będą inne ryby kąsaczowate, niewielkie pielęgniczki, zbrojniki, kiryski czy akary czy ziemiojady.

Dymofrizm płciowy: samce są zwykle większe i mniej krępe niż samice, z większym udziałem odblaskowych łusek, które nadają gatunkowi jego potoczną nazwę. W miarę dojrzewania rozwijają również piękne, wydłużone płetwy brzuszne, grzbietowe i odbytowe. Są one nasycone fioletowym połyskiem, podczas gdy te żeńskie są prawie całkowicie klarowne.

Ciekawostka: ze względu na degradację naturalnego środowiska ustanowiono zakaz odłowu tych ryb z naturalnego środowiska. Status błyszczyków w naturalnym środowisku jest zatem niepewny. Ryby występujące w handlu pochodzą z hodowlii z Europy i Azji. Nie jest to szczególnie popularna ryba w akwarystyce. Hodowla kąsaczy wielokrotnie jest nieopłacalna gdyż koszta hodowli przewyższają wartość samych ryb.

Ryby te bywają określane mianem "brzydkiego kaczątka". Za młodu są bowiem szare i nieatrakcyjne. Ich pełnię piękna można dostrzec dopiero w dorosłym wieku.

Błyszczyk brylantowy w naszym Egzotarium: te niewielkie kąsacze możecie znaleźć w akwarium średniej Amazonki na poziomie -1. Aby je dostrzec musicie wpatrzeć się w górną część zbiornika gdzie najpewniej będą zgrupowane w dużej ławicy pośród gałęzi.