Nożowiec chitala
Nazwa łacińska: Chitala chitala
Rodzina: Notopteridae (brzeszczotkowate)
Etymologia:
- Chitala: bengalska nazwa potoczna dla członków tego rodzaju.
- chitala: jak wyżej.
Występowanie: chociaż często podaje się, że jego zasięg obejmuje większość południowej Azji, gatunek ten jest prawdopodobnie ograniczony do subkontynentu indyjskiego w Pakistanie, Indiach, Nepalu i Bangladeszu.
Środowisko: występuje głównie w dużych korytach rzek i jeziorach słodkowodnych, ale obserwowano go również na bagnach, prawdopodobnie w okresie tarła. Jako drapieżnik najczęściej przebywa pośród gęstej roślinności bądź zatopionych konarów i gałęzi drzew.
Rozmiar: maksymalnie może osiągnąć rozmiar 120 cm długości.
Warunki fizykochemiczne:
- Temperatura: 20 - 28 °C
- pH: 6.0 – 8.0
Dieta: obligatoryjny drapieżnik. W naturze poluje na ryby, bezkręgowce, skorupiaki.
Behawiorystyka: są stosunkowo pokojowo nastawione do ryb zbyt dużych, by uznać je za zdobycz, ale mogą być terytorialne w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku i innych gatunków o podobnym kształcie, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest ograniczona.
Dymofrizm płciowy: brak widocznych różnic. Samica w okresie tarła ma widoczne zaokrąglone pokładełko.
Rozmnażanie: nie odnotowano tego w niewoli, ale w naturze zaobserwowano, że osobniki żeńskie składają jaja na twardych powierzchniach, takich jak zanurzone pnie drzew lub paliki, po czym samiec pozostaje, aby ich pilnować i doglądać. Tarło odbywa się sezonowo między majem a sierpniem, co odpowiada czasowi letniego monsunu.
Ciekawostka: płetwa odbytowa tych ryb na etapie ewolucji została zjednana w ogonową tworząc falujący fałdskórny służący do przemieszczania się. Ryba ta bywa również określana mianem brzeszczotka czarnoplamego.
Nożowiec chitala w naszym Egzotarium: nożowce możecie znaleźć w akarium ryb Azji na poziomie -1. Njaczęściej przebywają wokół bambusowych tykw lub usypiska gałęzi. W czasie karmienia mają w zwyczaju bardzo intensywnie chlapać. Łapiąc podanego szprota bądź śledzia prędko uciekają do kryjówki, zarzucając przy tym ogonem.