Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
  • Brzanka Schwanenfelda

    Barbonymus schwanenfeldii

Etymologia:

  • Barbonymus - ze starogreckiego (anṓnumos) oznacza "anonimowy" ponieważ ta rodzina ryb nie posiadała niedgyś nazwy rodzajowej.
  • schwanefeldii - nazwany na cześć wojskowego chirurga H. W. Schwanefelda, który zebrał typoszereg.

Rodzina: Cyprinidae (karpiowate)

WystępowanieObecnie przyjmuje się, że ten gatunek ma ogromny zasięg występowania, obejmujący większą część Azji Południowo-Wschodniej, w tym Kambodżę, Laos, Tajlandię, Wietnam, Singapur, Malezję, Brunei Darussalam i Indonezję. . W Singapurze uważano, że lokalnie wyginął, chociaż wydaje się, że obecnie istnieją wprowadzone populacje dzikie.

Środowisko: Występuje w wolno płynących zalewach leśnych, równinach zalewowych. Preferuje wody, które w okresie opadów zalewają obszary leśne gdzie płynie aby żerować i się wycierać.

Rozmiar: od 30 - 50 cm długości. Odmiany hodowalne osiągają mniejsze rozmiary.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 20 – 28 °C
  • pH: 6.0 – 8.0

Dieta: gatunek wszystkożerny, choć stwierdzono, że żerują przede wszytskim na pokarmach roślinnych. Odżywia się bezkręgowcami, glonami, mniejszymi rybami, roślinami wodnymi i lądowymi, a nawet padliną martwych zwierząt. 

Behawiorystyka: gatunek łagodny, nie przejawia "złej sławy" jaką owianą są liczne gatunki brzanek. Może zjadać jednak mniejsze ryby oraz być irytujcy dla innych ryb swoim aktywnym zachowaniem i sposobem żerowania. Ryba ławicowa, najlepiej czuje się w dużych grupach powyżej 20 sztuk.

Dymofrizm płciowy: dorosłe samice są nieco grubsze. Po za tym nie przejawiają widocznych różnic.

Rozmnażanie: w naturalnym środowisku rozrzucna ikrę pośród roślinności, będąc zarazem skłonnym do zjadanie jej. Produkuje zatem tysiące jaj. W warunkach sztucznych jest trudno o odchów ze względu na migrację w naturalnym środowisku. Jest to jednak możliwe poprzez stymulację hormonalną.

Ciekawostka: B. schwanefeldii można również zauważyć z odmiennymi zapisami epitetu gatunkowego, takimi jak schwanefeldi lub schwanenfeldii, ponieważ podczas nazywania gatunku Bleeker popełnił błąd ortograficzny, który później próbował poprawić. Nazwa B. schwanenfeldii była najczęściej używana, dopóki Kottelat nie poprawił jej, twierdząc, że błąd Bleekera był niezamierzony i powinien zostać poprawiony.

Brzanka Schwanenfelda w naszym Egzotarium: brzanki możecie spotkać w akwarium ryb Azji na poziomie -1. Posiadamy dwie formy barwne - srebrną (naturalną) oraz albinotyczną. Ich wygląd nie stanowi jednak problemu gdyż zgodnie tworzą zgraną drużynę. Jeśli dobrze się przypatrzycie to znajdziecie kilka wyróżniających się rozmiarem ryb. Są to bywalcy starego Egzotarium, którzy powrócili na nowo by cieszyć się nowym, znacznie większym akwarium!