Ułatwienia dostępu

Skip to main content
  • Brzana pospolita

    Barbus barbus

Rodzina: Cyprinidae (karpiowate)

Występowanie: brzana jest rybą typowo rzeczną, a znaleźć ją można między innymi w dorzeczach Dniepru, Dniestru, Łaby, Dunaju, Tamizy, Renu, Odry oraz Wisły.

Środowisko: Gatunek ten preferuje rzeki o wartkim nurcie, cechujące się piaszczystym, kamienistym albo żwirowatym dnem. Jest rybą ławicową, przebywającą najczęściej w niewielkich grupach za większymi kamieniami, obalonymi do wody konarami drzew czy gałęziami, układając się naprzeciw nurtu wody.

Rozmiar: z reguły dorasta do 70 cm długości. Rekordowy odłowiony osobnik w Polsce mierzył ponad 80 cm długości, przyjmując przy tym wagę ponad 7 kg.

Dieta: głównym pożywieniem brzany są larwy owadów, takie jak jętki, chruściki, czy też muchówki, odżywia się również znajdującymi się w mule ślimakami, małżami oraz skorupiakami. Zdarzyć się może jednak, że brzana polować będzie również na małe ryby, choć dzieje się to stosunkowo rzadko.

Dymofrizm płciowy: z reguły samice są większe od samców, będąc bardziej "pełne".

Ciekawostka: otoczka ikry brzany jest trująca dla człowieka. Zatrucie może pojawić się już po kilku minutach od zjedzenia. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest swędzenie języka i warg, które będzie rozprzestrzeniać się na stopy i dłonie. Z tego też powodu jest zakaz odłowu tych ryb w okresie ich tarła

Brzana pospolita w naszym Egzotarium: brzany pospolite możecie znaleźć w zimnowodnym akwarium polskich ryb drapieżnych i wolnego żeru na poziomie -1. Najczęściej przebywają z tyłu akwarium układając się wbrew prądowi wody z wylotu systemu filtracyjnego.