Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Etymologia:

  • Scleropages: od starogreckiego "skleros", oznaczającego „twardy” i "pages", oznaczającego „liście” - w odniesieniu do dużych łusek na ciale.
  • formosus: od łacińskiego formosus, oznaczającego „piękny/przystojny”.

Rodzina: Osteoglossidae (kostnojęzyczne)

Występowanie: zarejestrowano go w systemie rzeki Mekong w Wietnamie i Kambodży, wschodniej Tajlandii, Półwyspie Malajskim i północnych Wyspach Sundajskich (Sumatra i Borneo), chociaż obecnie jest wytępiony na większości tego pasma. Został również wprowadzony do Singapuru, ale nie występuje na Tajwanie, jak czasami się podaje.

Środowisko: zamieszkuje jeziora, bagna, naturalne zalewiska leśne i wonopłynące odcinki rzek. Przebywa w strefie przypowierzchniowej, najczęściej w obszarach z nawisającą roślinnością nadwodną. Występuje także w wodach czarnych, których brunatne zabarwienie pochodzi od wszechobecnego torfu oraz związków humusowych.

Rozmiar: rekordowo 90 cm, zwykle jednak dorasta do 60 cm długości.

Warunki fizykochemiczne:

  • Temperatura: 22 – 28 °C
  • pH: 5.0 – 8.0

Dieta: bezwzględny drapieżnik odżywiający się rybami, mniejszymi płazami czy bezkręgowcami. Ryba silna, potrafiąca wyskoczyć kilka metrów ponad wodę by pochwycić owada.

Behawiorystyka: gatunek terytorialny względem osobników własnego gatunku. Mniejsze ryby zostaną jednak zjedzone. Inni, więksi towarzysze akwarium są najczęściej ignorowani.

Dymofrizm płciowy: z reguły samce są większe i mają większe płetwy. Posiadają także szerszy i głębszy pysk – aby trzymały w nim jaja i małe. Samice są natomiast mniejsze, a ciało ich jest bardziej zaokrąglone. Potrzeba wiele doświadczenia, aby odróżnić dorosłe Arowany, dopiero gdy zaczyna się one dobierać w pary i rozmnażać można być 100% pewnym, co do ich płci.

Ciekawostka: arowany w Azji są uznawane za ryby kolekcjonerskie, osiągają przy tym horrendalne ceny. Najdrożej sprzedano arowanę za cenę $300000 co w przeliczeniu na polską walutę wynosi 1176000.00 zł. Wartość ta bije zatem na głowę rynkowe ceny Lamborgini.

Ryby te są sprzedawane z założonymi chipami. Taki chip zawiera numer zarejestrowany w bazie Cites (Convention on International Trade in Endangered Species). Dzięki niemu możemy ustalić skąd jest nasza ryba, czy nie jest kradziona, lub czy nie została złapana na dziko. Arowana azjatycka została bowiem  wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych jako gatunek o zmniejszającej się populacji -  zagrożony.

Arowana azjatycka w naszym Egzotarium: arowany azjatyckie możecie spotkać w akwarium ryb Azji na poziomie -1. Aby je dostrzec musicie unieść wzrok ku górze, gdyż przebywają one niemalże tylko i wyłącznie przy tafli wody. Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym arowanom za akwarium zamontowana jest specjalna, solidna krata, która chroni je przed wyskoczeniem z akwarium. Posiadamy 2 formy barwne arowany azjatyckiej.