Phyllobates terribilis
Liściołaz złoty
Czy wiesz, że?
Angielska nazwa Golden poison Frog odnosi się do toksyczności skóry Liściołaza złotego? Jego skóra w naturalnym środowisku wytwarza alkaloidy sterydowe które zaburzają pracę układu krwionośnego drapieżnika pragnącego zjeść liściołaza. Jest najbardziej trującym płazem świata 1g jego śluzu wedłóg źródeł potrafiłby zabić do 15 000 dorosłych ludzi. Jednak alkaloidy pochodzą z insektów jakie liściołaz spożywa w naturalnym środowisku, więc w warunkach terraryjnych jego skóra pozbawiona jest właściwości toksycznych. Możemy czuć się bezpiecznie pomimo tego iż inna polska nazwa brzmi Liściołaz straszliwy.
Skąd pochodzi?
Zamieszkuje on mały wycinek lasu u wybrzeży Kolumbii w Ameryce Południowej.
Jakie cyfry są w życiu Liściołaza Złotego?
Długość życia: W naturze ok. 5 lat, w niewoli nawet do 20lat. Waga:2g, Wielkość: ok 4mm
Jak wygląda Liściołaz Złoty?
Liściołaz ten najczęściej występuje w barwie żółtozłotej. Jednak nasi podopieczni są odmiany kolorystcznej Mint, który nadaje liściołazom srebrno-miętowy odcień barwny.
Jak zachowuje się Liściołaz złoty?
Liściołazy złote są aktywne w ciągu dnia. Większość czasu spędzają w porośniętych mchem i paprociami poszyciach lasów.
Czym żywi się Liściołaz złoty?
Różnego rodzaju insektami. W swojej diecie potrafi zawrzeć mrówki, chrząszcze, muchy, termity, pająki czy gąsienice.
Zagrożenia dla Liściołaza Złotego.
Liściołaz ten w 2016 roku został wpisany na czerwoną listę gatunków zagrożonych. Według czerwonej listy jest to gatunek zagrożony wyginięciem, a jego populacja w naturalnym środowisku maleje. Przyczyną spadku jego liczebności są zanieczyszczenie środowiska, oraz przekształcanie jego naturalnych siedlisk pod tereny przemysłowe dla człowieka.