Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Żółwie Czerwonolice oraz Żółwie Żółtolice


Żółwie Czerwonolice oraz Żółwie Żółtolice (Trachemys scripta elegans i

Czy wiesz, że?

Żółwie te są gatunkiem inwazyjnym? Co znaczy, że wypuszczone na wolność są w stanie przeżyć w naszym środowisku oraz zajmować obszary zamieszkałe przez nasze rodzime gatunki. Między innymi są też powodem, zmniejszającej się populacji naszego rodzimego żółwia błotnego. Problem z inwazyjnością żółwi rozpoczął się kiedy żółwiki kupowane 15-20lat temu w sklepach zoologicznych zaczęły osiągać bardzo duże rozmiary i nieodpowiedzialni opiekunowie zaczęli wypuszczać je na wolność.

Skąd pochodzi?

Pierwotnie zamieszkiwał on południowo wschodnią część stanów zjednoczonych oraz Meksyk. Obecnie można go spotkać nawet w krajach Europy jako gatunek inwazyjny w tym również w Polsce.

Jakie cyfry są w życiu Żółwia Żółtolicego oraz Czerwonolicego?

Długość życia: w niewoli nawet do 30-35lat.  Waga: do 1400g, Wielkość: 20-23cm śr.

Jak wygląda Żółw Żółtolicy i czym różni się od Żółwia Czerwonolicego?

Żółwie wyglądają bardzo podobnie. Na pierwszy rzut oka można rozróżnić je patrząc właśnie na kolor po obu stronach głowy. Paski wybarwione są zgodnie z nazwą czerwone oraz żółte. Jak na żółwie są stosunkowo płaskie, posiadają ciemno zielony karapaks i kremowo żółty plastron.

Jak zachowuje się żółw Czerwonolicy i Żółtolicy?

Są dziennymi i bardzo energicznymi stworzeniami. Pomijając momenty wygrzewania się w jednym miejscu na słońcu, cały czas podczas dnia są w ruchu. W warunkach niewoli nieustannie próbują zwiedzać oraz wydostać się z terrarium.

Czym żywią się Żółwie?

Rybami, larwami owadów, mięczakami, roślinnością wodną, czy padliną. Co ciekawe nie potrafią pobierać pokarmu na lądzie i nawet z pobranym pokarmem z brzegu muszą udać się do wody w celu jego skonsumowania.

Zagrożenia dla Żółwia Żółtolicego i Czzerwonolicego.

Żółwie te w 2010 roku zostały wpisane na czerwoną listę. Jednak oznaczone są jako gatunek najmniejszej troski. Populacja żółwia rośnie z roku na rok i może stanowić duże zagrożenie dla gatunków rodzimych nie tylko w Polsce.