Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pelodiscus sinensis


Żółwiak chiński 

  • Żółwiak chiński należy do rodziny żółwiaków, która obejmuje około 30 gatunków żółwi miękkoskórych, czyli takich, które mają pancerz pokryty elastyczną skórą zamiast rogowych tarczek.
  • Żółwiak chiński ma oliwkowo-zielony karapaks (pancerz grzbietowy) z żółtymi plamami, który jest mocno spłaszczony i owalny. Plastron (pancerz brzuszny) jest skrócony i jasny. Na tylnej krawędzi karapaksu skóra tworzy gruby fałd.
  • Głowa żółwiaka chińskiego jest mała, wydłużona i pokryta gładką skórą. Pysk jest wyciągnięty w długi ryjek, na końcu którego znajdują się otwory nosowe. Oczy są mocno wystające. Szczęki są ostre i osłaniają mięsiste wargi. Żółwiak chiński osiąga długość karapaksu do 33 cm i masę ciała do 10 kg1. Samice są zwykle większe od samców. Samce mają dłuższy ogon i większy otwór kloakalny niż samice.
  • Żółwiak chiński występuje w dużej części wschodniej Azji, od Indochin po Syberię. Zamieszkuje rzeki, jeziora, stawy, bagna i inne zbiorniki wodne o miękkim, piaszczystym dnie i poszarpanych brzegach. Preferuje ciepły klimat, ale potrafi przetrwać niskie temperatury zimą.
  • Żółwiak chiński jest gatunkiem narażonym na wyginięcie według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Główne zagrożenia dla niego to utrata siedlisk, zanieczyszczenie wody, polowania i nielegalny handel. W Azji żółwiak chiński jest cenionym przysmakiem i wykorzystywany jest także w medycynie tradycyjnej. Istnieją fermy hodujące żółwiaki dla celów konsumpcyjnych.
  • Żółwiak chiński jest gatunkiem wszystkożernym, ale preferuje pokarm zwierzęcy. Żywi się głównie rybami, skorupiakami, mięczakami i owadami. Poluje na ofiary z zasadzki, zakopując się w dnie i wystawiając tylko głowę. Potrafi też wysuwać szyję na znaczną odległość i chwytać zdobycz zaskoczeniem.
  • Żółwiak chiński jest gatunkiem aktywnym głównie nocą. Świetnie pływa i nurkuje. Spędza większość czasu w wodzie, ale czasem wygrzewa się na brzegu. Zimuje na dnie zbiornika wodnego, głęboko zagrzebany w mule.
  • Żółwiak chiński rozmnaża się od kwietnia do lipca. Samica składa 2-3 razy w roku po około 20 jaj do jam wygrzebanych w piasku nad brzegiem wody. Jaja mają średnicę około 2 cm i są białe lub kremowe. Inkubacja trwa około 60 dni. Młode żółwiaki wykluwają się z jaj o długości około 3 cm i mają pomarańczowy plastron z czarnymi plamami, który z czasem blednie.

Nazwa naukowa Pelodiscus sinensis oznacza “błotny dysk z Chin” i odnosi się do kształtu i pochodzenia żółwia. W języku polskim żółwiak chiński nazywa się też miękkoskórym żółwiem chińskim. W języku angielskim nazywa się Chinese softshell turtle. W języku chińskim nazywa się 鳖 (biē) lub 鼈 (biē).