Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Testudo horsfieldii


Żółw stepowy

Czy wiesz, że?

Żółw Stepowy pomimo swojego zagrożenia wyginięciem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych żółwi lądowych w hodowlach terrarystycznych? Jest to również pierwszy gatunek żółwia, którego zaczęto hodować w Polsce. Niestety w latach 1980-1990 dużo żółwi takie zainteresowanie hodowlą przypłaciło to życiem, gdyż na saklę masową rozpoczęto nielegalne przewożenie ich z naturalnego środowiska do Europejskich hodowli.

Skąd pochodzi?

Zamieszkuje Południowo centralną Azję. Jednak największe jego występowanie ma miejsce wokół Morza Kaspijskiego.

Jakie cyfry są w życiu Żółwia stepowego?

Długość życia: do 80lat.  Wielkość: do 30cm śr., Waga: ok 1400g

Jak wygląda Żółw stepowy?

Ubarwienie Karapaksu Żółwia stepowego zależy od od osobnika jednak w przeważającej mierze jest to kolor jasno brązowy oraz żółto brązowy. Łuski Pancerza mają niekiedy jasny kolor z ciemnymi niemal czarnymi przebarwieniami. Kształt pancerza jest przeważnie bardziej okrągły niż owalny. Ogon samca jest wyraźnie dłuższy niż ogon samiczki przez co samiec zawija go w jedną stronę.

Jak zachowuje się Żółw stepowy?

Prowadzi dzienny tryb życia jednak jest mało aktywny. Największą aktywność przejawiają w godzinach porannych oraz wieczornych. Podczas okresu godowego samce rywalizują o samice przez co może to wywoływać u nich reakcje agresywne.

Czym żywi się Żółw stepowy?

Żółwie te są roślinożerne. Na wiosnę żywią się młodymi pędami roślin stepowych,  traw oraz owocami jakimi znajdą. Podczas zmiany pory roku na letnią kiedy wszystko w ich naturalnym środowisku wysycha zmieniają dietę i odżywiają się głównie suchymi pędami roślin.

Zagrożenia dla Żółwia stepowego.

Żółw stepowy ujęty został w II załączniku konwencji waszyngtońskiej CITES. Jest to konwencja mająca na celu uregulować handel dzikimi zwierzętami w celu ich ochrony. W 1996 roku został wpisany na czerwoną listę gatunków. Według czerwonej listy jest to gatunek zagrożony wyginięciem, jednak jego trend populacyjny nie został zbadany przez ostatnie lata przez co nie jesteśmy w stanie stwierdzić na chwilę obecną czy w dalszym ciągu jego populacja notuje tendencję spadkową.