Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Legwan zielony (Iguana iguana)

Legwany zielone to duże, nadrzewne, roślinożerne jaszczurki, które pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Poza standardowym zielonym kolorem występuje kilka odmian barwnych tego gatunku, mogą być niebieskie, pomarańczowe, różowe lub czarne.


Legwany zielone mogą osiągać długość od 1,5 do 2 metrów i ważyć ponad 9 kilogramów. Ich ogon stanowi około dwie trzecie całkowitej długości ciała i służy do obrony, utrzymania równowagi i komunikacji.



Legwany zielone są roślinożerne i żywią się głównie liśćmi, kwiatami i owocami. Legwany zielone mają specjalne gruczoły w, które pozwalają im wydalać nadmiar soli z organizmu poprzez kichanie.



Legwany zielone zostały odkryte w 1555 roku przez francuskiego podróżnika Nicolasa de Ovando, który nazwał je “smokami” lub “gwanami” na podstawie lokalnej nazwy “iwana” używanej przez rdzennych mieszkańców Karaibów. W 1758 roku Karol Linneusz nadał im nazwę naukową Iguana iguana.



Legwany zielone mają charakterystyczny wygląd, który obejmuje jaskrawozieloną skórę z czarnymi plamami, grzebień z kolcami na głowie, szyi i grzbiecie, oraz fałd skórny pod brodą. Ich skóra może zmieniać kolor w zależności od nastroju, temperatury i oświetlenia.



Legwany zielone prowadzą samotniczy tryb życia i są bardzo terytorialne. Łączą się w pary tylko na czas godów, które odbywają się raz w roku, zwykle w porze suchej. Samice składają od 20 do 70 jaj w wykopanych przez siebie dołach i opuszczają je bez opieki. Młode legwany wykluwają się po około trzech miesiącach i muszą radzić sobie same.



Legwany zielone mają kilka niezwykłych zdolności, takich jak: regeneracja ogona, który może odpadać w sytuacji zagrożenia i odrastać ponownie;
zdolność do nurkowania i przebywania pod wodą nawet do godziny;
zdolność do widzenia kolorów, w tym ultrafioletu;
zdolność do komunikowania się za pomocą ruchów głowy, ogona i ciała, a także zmian koloru skóry.



Legwany zielone nie są zagrożone wyginięciem, ale ich populacja zmniejsza się z powodu utraty siedlisk, polowań, handlu egzotycznymi zwierzętami i konkurencji ze strony inwazyjnych gatunków.


Legwany zielone są objęte konwencją CITES, która reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami.



Legwany zielone różnią się między płciami pod względem wielkości, koloru i kształtu. Samce są większe, ciemniejsze i mają większy grzebień na głowie niż samice.


To mój wirtualny opiekun!