Czakuela
Czakuela (Sauromalus ater)
Czy wiesz, że?
Czakuele są jednymi z najbardziej przyjaznych jaszczurek dla człowieka? W warunkach hodowlanych wystarczy trochę pracy z podopiecznym, aby stał się dla nas całkowicie oswojonym przyjacielem. Jest to też jaszczurka, która potrafi bez uszczerbku na zdrowi wytrzymać naprawdę wysokie temperatury.
Skąd pochodzi?
Zamieszkuje Meksyk oraz południową część USA.
Jakie cyfry są w życiu Czakueli
Długość życia: w niewoli ponad 25lat. Wielkość: do 40cm
Jak wygląda Czakuela?
Są to mocno zbudowane jaszczurki, o ciemno szarym zabarwieniu skóry które mogą wydawać się mało urodziwe, kiedy już dorosną. Na ich ciele mogą zdarzać się jaśniejsze przebarwienia żółte albo czerwone na ogonie czy grzbiecie. Młode natomiast są pięknie wybarwione w grube czarno żółte pasy poprzecznie biegnące przez całą długość ciała. Pomimo faktu, iż pochodzi od legwanowatych nie posiada grzebienia na głowie oraz grzbiecie.
Jak zachowuje się Czakuela?
Jaszczurka dzienna która w naturalnym środowisku w razie zagrożenia próbuje ukryć się pośród skał.
Czym żywi się Czakuela?
Czakuele są niemal wyłącznie roślinożernymi zwierzętami. W skład ich diety wchodzą, hibiskus, mniszek lekarski, jeżyna, koniczyna, babka zwyczajna, mięta kolendra czy dzika różna. Największym zainteresowaniem i zjadane niemal zawsze jako pierwsze są żółte kwiaty takie jak mniszek lekarski czy nagietek. W naturalnym środowisku podstawę ich diety w miesiącach letnich stanowi Larrea tridentata pustynna roślina o żółtych kwiatach z rodziny parolistowatych.
Zagrożenia dla Czakueli.
Czakuela w 2007 roku została wpisana na czerwoną listę gatunków. Według listy jest to gatunek najmniejszego ryzyka, co znaczy, że dalej rozpowszechniony jest dość licznie w naturze, a jego populacja jest stabilna.